ZVEME VÁS NA PRÁZDNINY V ČESKÉ REPUBLICE

Vezměte své děti na výlety do České republiky a nechte je poznat zemi, která je součástí jejich identity. Vytvořte si společně nezapomenutelné vzpomínky, které budou hřát u srdce po celý život.

Česká republika nabízí bohatou historii a kulturu, kterou děti mohou poznat prostřednictvím návštěv hradů, zámků, muzeí a historických center měst. Nezapomínejme, že komunikace s místními lidmi, včetně rodinných příslušníků, pomáhá dětem zlepšit jejich jazykové dovednosti a získat větší jistotu v používání češtiny. Díky volnému času, strávenému s rodinnou, máte jako rodiče během pobytu v České republice vyjímečnou šanci předávat dětem rodinné tradice, zvyky a příběhy, které jsou důležité pro udržení rodinné identity.

Výlety do České republiky jsou plné nezapomenutelných zážitků, které si děti budou pamatovat po celý život, navíc jim pomůžou vytvořit si silné pouto k zemi, ze které pocházejí, a posílit jejich pocit sounáležitosti.

Rozdělili jsme pro Vás Českou republiku na kraje a každý týden Vám přidáme nějaký typ na výlet, aby se Vám lépe vybíralo. Věříme, že Vám budeme skvělou inspirací pro výběr té nejvhodnější pro Vás a Vaši rodinu.

STŘEDOČESKÝ KRAJ

Hrad Karlštejn

Majestátný hrad se tyčí nad třpytivou hladinou Berounky jako němý svědek té nejkrásnější historie, co kdy české země potkala. Karlštejn nechal postavit Karel IV. jako klenotnici. Byly v něm uloženy korunovační klenoty Svaté říše římské a později i česká Svatováclavská koruna.

Barvitou historii Karlštejna opřádá nespočet pověstí i neuvěřitelných skutečných příběhů. Hrad měl svou „čachtickou paní“, která zamordovala čtrnáct lidí. Za obléhání husity poškodila hradby spousta soudků, naplněných hořící smůlou. Děkanem na Karlštejně byl svého času slavný kronikář Václav Hájek z Libočan. Povídačku o tom, že sem nesměly ženy, použil ve své veselohře Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický. Avšak čtvrtá manželka Karla IV.– jak praví spisovatel –tento příkaz porušila… Karlštejnské dějiny míchají fakta s fikcí, až člověk neví, co se dočetl v knihách a co mu našeptala fantazie.

Hrad KARLŠTEJN

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Hrad a zámek Staré Hrady

Pokud máte rádi českou historii a pohádky, tak si určitě naplánujte cestu do Starých Hradů. Hrad a zámek Staré Hrady se nachází v Českém ráji a je ideálním místem na výlet pro děti i dospělé. Pro návštěvníky je celoročně připraven bohatý program v podobě několika zážitkových prohlídkových okruhů, ve kterých je ke shlédnutí přes 400 pohádkových bytostí, v létě navíc ve středu a o víkendu probíhá Velká kouzelnická show a souboj rytířů dobra a zla.

„Hradem vás od sklepa až po půdu provede třeba opravdová krásná princezna, rozpustilá vodnice nebo dokonce skutečná čarodějnice nebo čertice. A nudit se s nimi rozhodně nebudete! Kromě spousty pohádkových kamarádů, hádanek, soutěží a her tu na vás čeká pytel pekelně dobrých bonbónů a možná i něco jiného!“

Hrad a zámek STARÉ HRADY

LIBERECKÝ KRAJ

Hrad Valdštejn

Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje, byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek.

Hrad Valdštejn má pro své návštěvníky mnoho zajímavostí. Rozmanitost je hlavním znakem hradu, který utvářela staletí. Bizardní skály, na kterých hrad stojí uprostřed lesů, tichá pokora památky v krajině, a nádherné výhledy celkový dojem jen umocňují.

Návštěva hradu bývá spojována s výletem do blízkého Hruboskalského skalního města. Český ráj nabízí návštěvníkům ojedinělé spojení přírodních krás a neobvyklého množství historických památek, hradů a zámků, seskupených na velmi malém území.

Hrad VALDŠTEJN

ÚSTECKÝ KRAJ

Zřícenina hradu Kostomlaty

Kostomlaty jsou zřícenina šlechtického hradu ze 14. století. V turistických průvodcích a mapách bývá někdy hrad nesprávně nazýván Sukoslav. Důvodem je vymyšlený příběh o předáku Sukoslavovi, který bojoval s knížetem Hostivítem. Tento Sukoslav měl v roce 880 poblíž Bíliny založit hrad, který pojmenoval podle sebe. Hostivít ani Sukoslav však nejsou historické postavy a hrady se koncem 9. století ještě nestavěly.

Během husitských válek husité Kostomlaty několikrát oblehli, poničili je, ale nedobyli. Jako všechny středověké hrady se v průběhu 16. století staly i Kostomlaty pro své majitele neobyvatelné. Ti si postupně vystavěli sídla v městečku pod hradem a na hradě už nikdo nebydlel.

Dle pověsti zde údajně bloudí duch husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic se skvrnou v podobě černého kalicha na čele.

Zřícenina hradu Kostomlaty

KARLOVARSKÝ KRAJ

Hrad Loket

Kamenný královský hrad Loket, je více než 800 let staré sídlo, tyčící se na žulovém masívu, který obtéká řeka Ohře. Byl založen pravděpodobně jako pohraniční pevnost. Hrad sloužil králům, Šlikům a pánům z Plavna, loketským měšťanům a v 19. a 20. století také jako vězení.

Gotické nástěnné malby

Poznejte unikátní nástěnné malby z dob vlády Václava IV., které byly znovu odkryty v 90. letech minulého století. Zobrazují výhled do zahrad přes hradby hradu a všímavému návštěvníkovi neuniknou ani zbytky maleb erbů nebo figurálních motivů.

Hrad Loket

PLZEŇSKÝ KRAJ

Zámek Nebílovy

Státní zámek Nebílovy představuje vrcholně barokní architekturu, postavenou počátkem 18. století ve formě vídeňského paláce. Architektonická dispozice objektu je v českých zemích zcela ojedinělá. Dvě podkovovité budovy, situované proti sobě na podélné ose nádvoří, bývaly ještě po stranách spojené nízkými křídly s plochými terasami.

Taneční sál zaujímal v hierarchii zámeckých prostor v Nebílovech nejvyšší místo. Podle dochovaného inventáře z r. 1816 byl osvětlen pěti benátskými lustry, stál zde velký jídelní stůl se židlemi pro 12 osob, a k zábavě sloužil kulečníkový stůl. Společenský sál, zvaný salle de compagnion sloužil v době Vojtěcha hraběte czernina rovněž jako velká jídelna či hostinský salón, v němž se pořádaly výjimečné oficiální hostiny. Tzv. velké menu se podávalo na stříbře, obvykle pro 12 nebo 24 osob.

Zámek Nebílovy