TYPY NA VÝLETY V KARLOVARSKÉM KRAJI

Karlovarský kraj je jedním z čtrnácti krajů České republiky. Nachází se v západní části země a hraničí s Německem. Sídlem kraje je město Karlovy Vary, které je proslulé především svými lázeňskými tradicemi, krásnou architekturou a každoročně pořádaným Mezinárodním filmovým festivalem. Kromě Karlových Varů jsou významnými městy kraje také Cheb a Sokolov.

Karlovarský kraj je známý především svými přírodními léčivými prameny, které se využívají k lázeňské léčbě již po staletí. Nejznámějšími lázeňskými městy jsou Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně – všechna tři tvoří tzv. lázeňský trojúhelník, který byl v roce 2021 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Kromě lázeňství má kraj bohatou průmyslovou tradici – především v oblasti porcelánu, sklářství a těžby hnědého uhlí. V oblasti Sokolovska probíhá rekultivace krajiny po těžbě uhlí, která postupně mění charakter regionu na více ekologicky udržitelný.

Kraj se může pochlubit i krásnou přírodou. Rozkládají se zde pohoří Krušné hory a Slavkovský les, které jsou ideální pro turistiku a zimní sporty. Nachází se tu i chráněná krajinná oblast Slavkovský les, kde návštěvníci mohou obdivovat rašeliniště, minerální prameny a pestrou faunu i flóru.

KARLOVY VARY

Karlovy Vary jsou jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších lázeňských měst v České republice i ve střední Evropě. Leží v západních Čechách, v malebném údolí na soutoku řek Teplé a Ohře, a jsou známé především díky svým minerálním pramenům, které mají léčivé účinky. Město bylo založeno ve 14. století českým králem a římským císařem Karlem IV., který zde údajně sám okusil sílu místních pramenů.

Lázeňství hraje v Karlových Varech klíčovou roli dodnes. V oblasti vyvěrá více než deset hlavních a desítky menších pramenů, které se používají k léčbě trávicích, pohybových a metabolických onemocnění. Nejznámějším pramenem je Vřídlo, které tryská až do výšky 12 metrů a dosahuje teploty kolem 72 °C. Lázeňská kolonáda, pitné kúry a procházky po nádherně upraveném městě patří k hlavním zážitkům každého návštěvníka.

Karlovy Vary jsou proslulé také svou nádhernou architekturou, která kombinuje prvky klasicismu, secese a historismu. Mezi nejvýznamnější stavby patří Mlýnská kolonáda, Tržní kolonáda, pravoslavný chrám sv. Petra a Pavla nebo známý Grandhotel Pupp. Město je zároveň významným kulturním centrem – každý rok se zde koná Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který přitahuje filmové hvězdy a fanoušky z celého světa.

Kromě lázeňství a kultury nabízí Karlovy Vary i místní speciality – například bylinný likér Becherovka, tradiční lázeňské oplatky nebo sklo značky Moser. Město je obklopeno krásnou přírodou, a tak je ideálním místem i pro milovníky turistiky a výletů do okolních lesů.

KARLOVY VARY (lázeňský trojúhelník) – video

HRAD LOKET

Hrad Loket je jedním z nejmalebnějších a nejzachovalejších středověkých hradů v České republice. Nachází se ve stejnojmenném městě Loket, nedaleko Karlových Varů, v západní části Čech. Hrad je postaven na skalnatém ostrohu, který ze tří stran obtéká řeka Ohře, což mu v minulosti poskytovalo přirozenou ochranu. Díky své strategické poloze byl hrad důležitou pevností a ochráncem zemských stezek.

Historie hradu sahá až do 12. století, kdy byl založen jako pohraniční pevnost českého státu. V průběhu staletí prošel mnoha přestavbami, od románského stylu až po gotické a barokní úpravy. Hrad Loket sehrál důležitou roli v českých dějinách – pobýval zde například císař Karel IV., který zde byl v dětství i krátce vězněn vlastním otcem Janem Lucemburským. V pozdějších stoletích hrad sloužil i jako královské sídlo a později jako věznice.

Dnes je hrad Loket významnou historickou památkou a oblíbeným turistickým cílem. Návštěvníci zde mohou vidět rozsáhlé expozice věnované historii hradu, středověkým zbraním, porcelánu či mučicím nástrojům. Jednou z největších zajímavostí je románská rotunda a rozsáhlá hradní kaple. Atmosféru umocňuje také nádherný výhled do okolní krajiny a malebného městečka Loket, které si zachovalo svůj historický ráz.

Hrad Loket se také stal inspirací pro řadu umělců a objevuje se například v literatuře nebo filmu. V posledních letech se zde pořádají různé kulturní akce, včetně historických slavností, koncertů a divadelních představení, které přitahují návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí.

POUTNÍ MÍSTO SKOKY U ŽLUTIC

Poutní místo Skoky u Žlutic, známé také jako „české Lurdy“, je jedním z nejvýznamnějších mariánských poutních míst v západních Čechách. Nachází se v odlehlé krajině nad údolím řeky Střely, asi 6 kilometrů od města Žlutice v Karlovarském kraji. Dominantou tohoto místa je barokní kostel Navštívení Panny Marie, který se tyčí osamoceně uprostřed zaniklé obce Skoky a svým tajemným půvabem přitahuje poutníky, věřící i milovníky historie a přírody.

Skoky byly založeny v 18. století a velmi rychle se staly vyhledávaným centrem mariánského kultu. Hlavní zásluhu na tom měla zázračná soška Panny Marie, která podle legend pomáhala lidem v nouzi a uzdravovala nemocné. Zprávy o zázracích přilákaly tisíce poutníků z celých Čech i Německa. Kostel, postavený v letech 1736–1748, byl významným architektonickým dílem své doby a jedním z hlavních cílů náboženských poutí v regionu.

Po druhé světové válce, kdy došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva, poutní obec Skoky postupně zanikla a kostel začal chátrat. Místo bylo téměř zapomenuto a zarůstalo lesem. Až v posledních letech se díky iniciativě dobrovolníků, sdružení Pod střechou a církevních organizací začala obnova poutního místa. Kostel byl částečně opraven, vyčištěno okolí a pravidelně se zde konají poutní mše, koncerty, výstavy a duchovní programy.

ZÁMEK KYNŽVART

Zámek Kynžvart je jedním z nejvýznamnějších historických a architektonických skvostů západních Čech. Nachází se nedaleko města Lázně Kynžvart v Karlovarském kraji, na okraji Slavkovského lesa. Tento empírový zámek, obklopený rozsáhlým anglickým parkem, je spojen především se jménem knížete Klemense Václava Metternicha – významného rakouského státníka a diplomata 19. století.

Původně stála na místě dnešního zámku renesanční tvrz, která byla v 17. století přestavěna na barokní zámek. Největší proměnou však prošel na počátku 19. století, kdy jej nechal Klemens Metternich přestavět v klasicistním a empírovém stylu podle plánů vídeňského architekta Pietra Nobileho. Tím vznikl reprezentativní sídelní objekt, který se stal nejen letním sídlem rodu Metternichů, ale také místem setkávání významných osobností tehdejší Evropy.

Zámek Kynžvart je známý především díky své unikátní sbírce – tzv. „kabinetu kuriozit“, který obsahuje stovky vzácných předmětů z celého světa. Mezi nimi najdeme egyptské mumie, starověké mince, zbraně, diplomatické dary i osobní věci slavných osobností. Kromě toho se v zámku nachází historicky zachovalé interiéry, knihovna čítající přes 24 000 svazků a kaple sv. Antonína Paduánského.

Zámecký park, navržený jako přírodní krajina v anglickém stylu, doplňuje celkovou romantickou atmosféru místa. Návštěvníci zde mohou obdivovat klidná zákoutí, jezírka, sochy, pískovcové obelisky i drobné stavby jako gloriet nebo vyhlídkové altánky.

Zámek Kynžvart dnes slouží jako muzeum a je přístupný veřejnosti. Nabízí několik prohlídkových tras, kulturní akce, výstavy a speciální programy pro děti.

ZÁMEK KYNŽVART – video

JÁCHYMOVSKÉ PEKLO

Jáchymovské Peklo je název naučné stezky a historického místa nedaleko města Jáchymov v Krušných horách, které připomíná temnou kapitolu československé historie spojenou s těžbou uranu a životem politických vězňů. Název „Peklo“ odkazuje na těžké podmínky, které zde museli zažívat lidé nucení pracovat v uranových dolech během 40. a 50. let 20. století, zejména za totalitního režimu.

V této oblasti se nacházely uranové doly, kde byla práce extrémně nebezpečná a zdravotně zatěžující. Mnozí z dělníků byli vězni z politických táborů, kteří zde byli nasazeni na nucené práce v nelidských podmínkách. Práce pod zemí, v prašném a radioaktivním prostředí, vedla k vážným zdravotním problémům a mnohým úmrtím. „Peklo“ se tak stalo symbolem utrpení, odvahy a přežití lidí v těžké době.

Dnes je Jáchymovské Peklo upravenou naučnou stezkou, která vede návštěvníky lesnatou krajinou Krušných hor a přibližuje historii těžby uranu, život vězňů i technologické aspekty dolování. Po cestě jsou umístěny informační panely, které dokumentují nejen průmyslovou činnost, ale i osudy lidí, kteří zde pracovali a trpěli. Stezka nabízí možnost poznat nejen historii, ale také krásu a klid okolní přírody.

Jáchymovské Peklo tak slouží jako důležitý připomínkový prostor a místo vzdělávání o temných stránkách minulosti, zároveň však nabízí naději a reflexi lidské odolnosti.

TŘI KŘÍŽE VE SLAVKOVSKÉM LESE

Tři kříže ve Slavkovském lese představují významnou historickou a přírodní památku, která se nachází nedaleko obce Prameny v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Tyto kříže byly vztyčeny v polovině 19. století, konkrétně v roce 1859, jako výraz díků za uzdravení člověka z vážné nemoci. Staly se tak symbolem naděje, víry a vděčnosti v místní komunitě.

Kříže stojí na vrcholu hadcové skály, která je součástí unikátní přírodní rezervace s výskytem vzácných rostlin, včetně endemického rožce kuřičkolistého. Toto místo je proto nejen duchovním symbolem, ale také chráněným územím s bohatou flórou, která je díky ohradě z pletiva pečlivě chráněna před nežádoucím poškozením. Návštěvníci mohou při výstupu k Třem křížům obdivovat nejen historickou hodnotu místa, ale i krásu a jedinečnost místní přírody.

Tři kříže jsou oblíbeným cílem turistů a poutníků, kteří sem přicházejí hledat klid, rozjímání a inspiraci.

ZŘÍCENINA HRADU ANDĚLSKÁ HORA

Zřícenina hradu Andělská Hora se tyčí na čedičovém vrchu ve výšce 717 metrů nad mořem nedaleko města Karlovy Vary v Karlovarském kraji. Hrad byl založen na počátku 15. století a během své existence sehrál významnou roli zejména v období husitských válek. Jeho strategická poloha na vyvýšeném místě umožňovala kontrolu okolního území a sloužila k obraně proti nepřátelům.

Andělská Hora patřila mezi pevnosti, které byly významné pro ochranu hranic a obchodních cest v regionu. Během staletí však postupně upadala a nakonec byla opuštěna. Dnes z hradu zůstaly jen ruiny, které však stále poutají pozornost návštěvníků svou malebnou polohou a historickou atmosférou.

Zřícenina je volně přístupná a oblíbená mezi turisty i milovníky historie. Nabízí krásné výhledy na okolní krajinu, včetně Doupovských hor a okolních lesů. Okolní příroda a zachovalé zbytky hradu vytvářejí ideální prostředí pro procházky, turistiku a poznávání historie regionu.

SKANZEN DOUBRAVA

Skanzen Doubrava se nachází v obci Doubrava u Lipové na Chebsku a představuje významnou památku lidové architektury západních Čech. Tento otevřený muzeální areál je nejucelenějším souborem hrázděných statků v regionu, přičemž nejstarší z nich pochází již z poloviny 18. století. Skanzen tak nabízí autentický pohled na venkovský život a tradiční stavební techniky, které byly v této oblasti běžné.

Doubrava byla původně založena jako středověká kolonizační vesnice a po druhé světové válce prošla obdobím vysídlení původního obyvatelstva a částečného opuštění. Díky snaze chalupářů a památkářů byla vesnice postupně obnovena a v roce 1996 byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. V skanzenu je dnes možné vidět nejen zachovalé zemědělské usedlosti, ale také expozice zemědělských nástrojů, nábytku a dalších artefaktů z 18. až 20. století.

Areál skanzenu Doubrava je oblíbeným cílem turistů, kteří sem přicházejí obdivovat krásu historických staveb i klidné přírodní prostředí. Kromě prohlídek památek nabízí skanzen i kulturní akce a možnost ochutnat tradiční pokrmy v místní stylové restauraci.

Zdroj: www.edu.ceskatelevize.cz, www.youtube.com

1 komentář u „TYPY NA VÝLETY V KARLOVARSKÉM KRAJI“

Komentáře nejsou povoleny.