Připomeňme si spolu, jaký je rozdíl mezi stěhovavými a stálými ptáky. Hlavní rozdíl spočívá v jejich reakci na změny ročních období, zejména na pokles teplot a nedostatek potravy v zimních měsících. Hlavním důvodem, proč stěhovaví ptáci migrují, je nedostatek potravy v zimě v jejich hnízdištích, proto se pravidelně přesouvají na velké vzdálenosti mezi svými hnízdišti a zimovišti. Tato migrace je obvykle sezónní, probíhá na jaře a na podzim. Patří k nim například vlaštovky, čápi, špačci, rorýsi.
Nestěhovaví, neboli stálí ptáci zůstávají na svém hnízdišti po celý rok, protože jsou schopni se přizpůsobit zimním podmínkám. Mají různé strategie pro přežití zimy, jako je změna jídelníčku, hromadění zásob potravy nebo hustší opeření. A víte, kdo k vám létá? Podívejme se spolu na osm nejčastějších zimních návštěvníků našich krmítek. Pozorujte a sčítejte s námi ptáky na krmítku!
Jaké ptáky známe?

Zvonek zelený
Krmítka navštěvuje často v hejnech, běžně i s dalšími pěnkavovitými ptáky. Požírá semena i různé bobule a plody. Potravu sbírá převážně na zemi, vídáme ho proto i pod krmítkem, kde sbírá popadaná semínka, či na zásypech. Dává přednost slunečnici, které dokáže spotřebovat neuvěřitelné množství.

Kos černý
Patří mezi naše nejznámější ptáky. Na krmítkách přijímají bobule a plody nejrůznějších dřevin, rádi mají zejména jablka, která lze volně poházet po zemi, ale nepohrdnou ani rýží, ovesnými vločkami, strouhanou mrkví, či bramborami vařenými v nesolené vodě.

Vrabec domácí
Je častým hostem krmítek a zásypů, kde jako zrnožravý pták pojídá všechna nabízená semena, která sbírá převážně ze země pod krmítkem.

Sojka obecná
Už od podzimu vyhledává žaludy, bukvice či semena habrů, která si ukládá ve skrýších jako zásobu na zimu. Jako všichni krkavcovití pěvci je všežravá, na krmítku přijímá semena, ořechy, bobule, plody, ale vyzobává i lůj s kousky masa.

Pěnkava obecná
Sbírá semena plevelů, stromů i kulturních rostlin, na krmítku nepohrdne různými dužnatými plody typu jeřabin.

Sýkora koňadra
Častý návštěvník krmítek, ocení nejvíce olejnatá semena, hlavně slunečnici. Má velmi ráda i lůj s kousky masa a stejně jako ostatní sýkory obratně šplhá po zavěšených tukových koulích.

Hrdlička zahradní
Živí se výhradně rostlinnou potravou, na krmítku přijímá slunečnici či různá obilná semena, jako je pšenice, ale i bobule. Pro svou velikost však většinou odežene menší ptáky z krmítka.

Čížek lesní
Ke krmítkům s drobnými semeny a drcenou slunečnicí se hejnka čížků stahují zejména v únoru a začátkem března, kdy vypadají semena z olšových šišek na zem, kde už je nemohou čížci sbírat.

Červenka obecná
Obývá prostředí s hustým podrostem, tedy i zahrady s množstvím keřů. Zpívá nejčastěji brzy ráno a rovněž večer až do soumraku. Na krmítku dává přednost tukům a olejnatým semenům.

Brhlík lesní
Na krmítku dává přednost velkým druhům semen, slunečnici, kukuřici a ovesným vločkám, které neustále odnáší a ukrývá v kůře okolních stromů. Špičatým zobákem vyzobává i vlašské, lískové a burské ořechy. Ptáci zalétají na krmítko jen ve svém teritoriu a k ostatním ptákům se mohou chovat velmi nesnášenlivě.
Přežít zimu je pro volně žijící ptáky velmi náročné. Věděli jste, že správné přikrmování pro ně může představovat rozdíl mezi životem a smrtí? Dozvíte se, čím ptáky v zimě přikrmovat a jak si doma vyrobit krmítko.
Ptačí krmítko z lahve během 10 minut
Ptáci ve městech – interaktivní učení
Poznej ptáky žijící spolu s námi ve městech a vesnicích.
- Poznej ptáky podle vzhledu
- Poznej ptáky podle zpěvu
- Kde hnízdí?
- Pexeso