Video

HALLOWEENSKÉ TVOŘENÍ

Halloween je svátek, který se slaví 31. října. Je to den, kdy se lidé oblékají do strašidelných kostýmů, chodí na halloweenské párty a vyřezávají dýně. Halloween má své kořeny v irské a keltské tradici, ale dnes je to globální svátek.

Halloween se zejména u dětí stává čím dál oblíbenějším. Proto se v tomto článku zaměříme na tvoření právě s nimi. Vyrobíme zábavné halloweenské dekorace, díky kterým si doma vykouzlíte hrůzostrašnou atmosféru. Děti tak zapojíte do společné tvůrčí činnosti, která je bude určitě bavit.

Vyrábět s dětmi halloweenské dekorace je nejen zábavné, ale přináší i mnoho dalších výhod:

  • Rozvíjí kreativitu: Děti mohou volně tvořit a přicházet s originálními nápady.
  • Podporuje fantazii: Halloween je plný bájných bytostí a děsivých příběhů, což stimuluje dětskou představivost.
  • Zlepšuje jemnou motoriku: Vystřihování, lepení a další manuální činnosti podporují rozvoj jemné motoriky.
  • Posiluje soustředění: Tvoření vyžaduje soustředění a trpělivost.
  • Učí trpělivosti: Některé projekty mohou být složitější a vyžadují čas, což děti učí trpělivosti.
  • Posiluje vztahy: Společné tvoření je skvělou příležitostí k trávení času s rodinou a přáteli.
  • Vytváří vzpomínky: Společně vytvořené dekorace se stanou milou vzpomínkou na dětství.
  • Přibližuje tradici: Děti se seznamují s tradicí Halloweenu a jejími symboly.

Jak na zábavné halloweenské dekorace za pár minut

Netopýři

Přelétaví netopýři vytvoření z ruliček od papíru zavěšení hlavou dolů
zdroj:www.mementerra.cz

Budete potřebovat:

  • rulička od toaletního papíru určená k recyklaci
  • černý papír
  • nalepovací očička
  • nůžky
  • lepidlo
  • plyšové drátky

Postup:

Z černého papíru vystřihneme pruh, který bude velikostně odpovídat ruličce od toaletního papíru. Ruličku natřeme lepidlem, polepíme černým papírem a necháme zaschnout. Připravíme si křídla. Na černý papír si předkreslíme tvar křídla se špičatými konci, které přidají na dramatičnosti. Vystříháme, ohneme na konci a přilepíme k tělíčku (ruličce). Pak už stačí jen dozdobit obličej nalepovacími očičky, bílými zoubky a oušky.

V poslední části netopýrovi doděláme nožičky z plyšových drátků, abychom ho pak pohodlně mohli zavěsit hlavou dolů. Do ruličky si uděláme dvě dírky v místě nožiček, provlékneme černé plyšové drátky a zahneme, aby nevypadly.

Více nápadů zde: https://www.mementerra.cz/blog/halloweenske-tvoreni-pro-deti/

Strašidelní pavouci a strašidelný dům

Halloweenská pavučina

Mumie z papírové roličky

Tipy na jednoduché halloweenské dekorace

Zdroj: www.mementerra.cz, www.youtube.com

DEN ZEMĚ

Den Země je významný svátek, který se slaví každoročně 22. dubna. Jeho hlavním cílem je připomenout si důležitost ochrany naší planety a podpořit snahy o udržitelný rozvoj. Během tohoto dne se pořádají různé aktivity a akce, které mají za cíl podpořit ekologické myšlení a zvýšit povědomí o otázkách spojených s ochranou přírody a životního prostředí.

Každý z nás může přispět k ochraně Země, ať už tím, že šetříme energií a vodou, používáme ekologické produkty, recyklujeme odpad nebo se zapojíme do dobrovolnických akcí na ochranu přírody. Pokud se všichni spojíme a budeme dbát na udržitelnost, můžeme pomoci chránit naši planetu a zachovat ji zdravou pro budoucí generace.

Ta pravá písnička ke Dni Země, se kterou se každý z nás určitě ztotožní

V tomto videu určeném pro děti od 6 let vás Paxi vezme na prohlídku naší sluneční soustavy, na návštěvu všech osmi planet a dalších menších těles jako asteroidů, komet a na trpasličí planetu Pluto.

Jak dlouho se rozkládají odpadky pohozené v přírodě?

Zábavné pracovní listy k vytisknutí

Interaktivní kvízy, hledání slov a pexeso

JARO JE TU: PTÁCI

Jaro začalo a příroda se opět rozezněla ptačím zpěvem. Pojďme se podívat na některé z druhů, které můžeme slyšet ve městech, na vesnicích i zahradách.

Každoročně 1.dubna slavíme Mezinárodní den ptactva. Oslavte ho, nejen v dubnu, poslechem ptačího zpěvu a vycházkou.

VELIKONOČNÍ SPECIÁL

Zde najdete logické úkoly, hádanky, omalovánky, kvízy, pexesa a video návody na tvoření, které si užijí děti každého věku. A to vše s velikonoční tématikou 😉

Ke stažení a vytisknutí:

Velikonoční interaktivní zábava:

Vyrob si velikonoční dekoraci!

NAŠE TRADICE: VELIKONOCE

Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se u nás během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.

Ve videu se podíváme na velikonoční zvyky, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Víte, že v Austrálii nahradil tradičního velikonočního zajíčka vakojezevec ušatý? A víte jak se koleduje ve Finsku?

S Velikonocemi jsou spojená i malá žlutá kuřátka, tak si jich můžete pár vyrobit:

Další nápady na velikonoční tvoření:

VESELÉ VELIKONOCE!

zdroj:edu.ceskatelevize.cz, www.youtube.com

Den učitelů – Jan Amos Komenský

Každým rokem si 28. března v Česku ( a na Slovensku) připomínáme Den učitelů, který slouží jako příležitost k oslavě a uznání všech pedagogů a jejich významné role v našich životech. A ne náhodou Den učitelů připadá na výročí narození Jana Amose Komenského, často nazývaného „učitelem národů“, vynikajícího pedagoga, spisovatele a filosofa, který se narodil na Moravě v roce 1592. Jeho názory na vzdělávání a výuku se staly inspirací pro mnoho dalších pedagogů a odborníků v této oblasti.

Více o o životě a práci Jana Amose Komenského se dozvíte v přiložených animovaných videích:

JARO JE TU: JARNÍ KVĚTINY

Jaro je roční období, kdy se příroda probouzí z dlouhého zimního spánku a všechno kolem nás se začíná zelenat a kvést. Zkuste si s námi pojmenovat nejznámější jarní květiny, podívejte se jestli na obrázcích poznáte ty, co máte třeba před domem nebo na zahrádce, vymalujte si jarní omalovánky a nakonec si podle video návodu vytvořte svůj vlastní jarní kvítek. Hezkou zábavu!

Jarní omalovánky ke stažení

Tvoření pro děti – Tulipány

Tvoření pro děti – Hyacint

Tvoření pro děti – Sedmikráska

MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN

MDŽ nebo-li Mezinárodní den žen, se slaví 8.března, a to nejen u nás. Jde o mezinárodně uznávaný svátek, který vznikl v New Yorku v roce 1908. Více o historii svátku žen se dozvíte ve videu pořadu pro děti Wifina nebo se můžete podívat na animovanou verzi.

Tvoření k MDŽ pro děti

Mamince, babičce, tetě, oblíbené paní učitelce nebo hodné paní sousedce udělá určitě radost ručně vyrobené přání k MDŽ. Atˇuž vystřižené z papíru nebo namalované – z našich tipů na návody, které nezaberou mnoho času, si určite vyberete

zdroje: www.decko.ceskatelevize.cz, www.youtube.com

Dyslexie

Jak pomoci dítěti s dyslexií se čtením

Při čtení dbáme na zásadu – krátce a častěji. Nezapomeňte, že dítě se rychle vyčerpá. I když se to nám dospělým nezdá, čtení je pro dítě velmi namáhavá činnost. Proto čtení věnujte raději 2 až 4 minuty několikrát za odpoledne, až dojdete k požadovaným 10 minutám hlasitého čtení denně. 

Jak pomůžeme dítěti se čtením? 

Existuje několik metod, které dítěti se čtením pomůžou:

  1. Začněte tím, že text zvětšíte. Musíte si uvědomit, že písmena – i když je dítě už dobře zná, se v textu dítěti „slijí“ dohromady. Běžná velikost písma je pro školáka, který má potíže se čtením, nevhodná.  
  2. Nejprve celý text (nezkrácený) dítěti přečtěte, a to i v případě, že si článek už četli ve škole. Dítě, které má se čtením problém, se nedokáže ve škole na čtený text soustředit. Vnímá ho stejně jako cizí jazyk, kterému nerozumí. Pokud mu text přečtete vy, doma, v klidu, soustředí se daleko lépe než ve škole, kde ho rozptyluje spousta jiných věcí. 
  3. Poté, co jste přečetli text, si povídejte (stačí pár vět), o čem ten článek je. Dítě tak snadněji pochopí obsah textu. 
  4. Až potom začne číst dítě. Při prvním čtení se s dítětem střídejte – jednu větu dítě, druhou větu Vy, další větu zase dítě a tak pokračujte až do konce zkráceného textu. 
  5. Těžší (náročnější, případně delší slova) čtete spolu s dítětem. Čtěte tišším hlasem a pomalejším tempem – musíte se přizpůsobit tempu dítěte. 
  6. Nezapomeňte také při čtení správně dýchat a veďte k tomu i Vaše dítě. Práce s dechem je při čtení důležitá a dává dítěti pocit jistoty.
  7. Při dalším čtení už dítě čte dvě věty a Vy jen jednu.  Obtížná slova čtěte spolu s dítětem
  8. Poté, co si dítě text přečetlo, se zaměřte na obtížná slova. Spolu s dítětem je vyhledejte v textu a každé slovo si několikrát společně přečtěte. Nebo je přečtěte pouze Vy a dítě je po Vás zopakuje. 
  9. Teprve po této „přípravě“ čte dítě zkrácený text samo. 

Na co si dávat pozor: 

Dvojité čtení – to znamená, že dítě si slovo přečte potichu a teprve potom ho “vyhrkne” celé najednou. Tento způsob zabraňuje plynulosti čtení. Správný způsob čtení je po slabikách. To znamená, že dítě čte slovo pomalu, ale plynule bez větších mezer. Dvojité čtení (pokud už je zafixované) se velmi těžkou odnaučuje. Sledujte tedy dítě u dlouhých a komplikovaných slov, zda se nezastaví, ale jestli naopak čte plynule jednu slabiku za druhou, až dojde na konec slova. 

Rychlé tempo – děti mají snahu vyrovnat se těm nejlepším, které možná paní učitelka ve třídě chválí. Tím, že se dítě snaží číst rychle, chybuje, často opakuje první slabiku, případně si při čtení „čistí hrdlo“, či nějak odkašlává. Čtení tak úplně zbytečně ztrácí na plynulosti. Vysvětlete dítěti, že ne všichni jezdí stejně rychle na kole, ne všichni stejně rychle bruslí a ne všichni musí stejně rychle číst. Vždy dětem ve škole říkám, že mají číst tak, jakoby četli svému malému sourozenci, který sotva začal chodit do školky – musí číst pomalu, aby ten jejich „prcek“ všemu rozuměl.  

Nikdy na dítě nekřičte, a to ani v případě, že dítě čte opakovaně s chybami. Musíte si uvědomit, že dítě to nedělá schválně.

Pracovní listy ke stažení, určené k procvičování čtení s porozuměním. Žák vybírá z nabídky smysluplná slova a dál s nimi pracuje. Vhodné k nápravě dyslexie.

zdroj: YouTube.com, výňatek z blogu https://hravedoucovani.cz/jak-se-ucit-s-dyslektikem/, www.rvp.cz

VOLBY V ČR

O volbách se mluví nejen mezi dospěláky. Možná jste se zúčastnili třídních voleb, kde jste si zvolili svého zástupce do školního parlamentu, ale víte, jak to doopravdy chodí při dospěláckých volbách? A kdo rozhoduje v naší zemi? Co je to politická strana a volební program?

Volba hlavy státu

V roce 2013 si čeští občané poprvé sami zvolili prezidenta, a to v přímé prezidentské volbě. Volba probíhá ve dvou kolech. V prvním se vybírá z více kandidátů, do druhého se probojují nejúspěšnější dva. Z nich vyhraje ten, který získá více než padesát procent hlasů. V tomto roce si budeme sami vybírat prezidenta už potřetí. Kdo prezident je? Jaké má úkoly, povinnosti a jaká by měla naše hlava státu být?

zdroj:edu.ceskatelevize.cz