Video

Podzimní hrátky – inspirace k domácímu procvičování slovní zásoby

1. Toto pexeso si můžete zahrát online nebo si jej stáhnout a vytisknout.

2. Prezentace věnovaná podzimu ukazuje přírodní děje probíhající v tomto ročním období a seznamuje s jednotlivými podzimními měsíci.

3. Procvičování učiva o větách oznamovacích a tázacích v pracovním listu s tematikou podzimu. Způsob zadání úkolů podporuje čtení s porozuměním, pracovní list rozvíjí sebehodnocení studentů.

Autor: Petra Jindrová / materiál publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA

4. Co tě napadne, když se řekne podzim? Proč se listy barví a jak si barvy vybírají? Dají se barvy podzimu využít k nějakým hrám? Razítko z listu?

5. Pořad seznamuje děti s podzimními plody. Jsou v něm ukázány plody jako šípky, hloh, pámelník nebo kaštany. Informuje, které plody jsou jedlé a užitečné, a které naopak slouží jen zvířatům. Jsou ukázány i výrobky z těchto plodů, například zvířátka a korále.

Tradiční symboly českého státu: Svatováclavská koruna

Svatováclavská koruna je nejstarší a nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů. Byla zhotovena na přání Karla IV., který ji následně zasvětil patronovi české země, svatému Václavovi. Koruna je společně s korunovačními klenoty uložena v Korunní komoře chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Pokud si klenoty chceme prohlédnout dnes, musí se jednat o významné příležitosti a souhlas s jejich vystavením musí udělit prezident republiky.

K vyzvednutí korunovačních klenotů je zapotřebí sedmi klíčů. Držitelé těchto klíčů jsou přesně určeni. Jsou jimi: prezident republiky, předseda vlády České republiky, arcibiskup pražský, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy. Všichni jmenovaní musí být u vyzvednutí klenotů přítomni.

Ukázka vyjmutí korunovačních klenotů z Korunní komory:

Ukázky drahokamů zdobících Svatováclavskou korunu:

Vytvořte si svoji vlastní královskou korunu za pomoci přiložené šablony:

foto Svatováclavská koruna: Autor: K. Pacovsky – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48911060

zdroj:www.praguecitiline.cz

Jak se kreslí…

Myslíte, že na malování musíme mít talent? Z praxe je dokázáno, že děti, které hezky kreslí, se prostě oblíbené aktivitě věnují často. To znamená, že hlavně trénují a svou dovednost rozvíjí. Děti, kterým nešlo tvoření podle představ jejich nebo rodičů, s kreativní tvorbou celkem rychle přestanou. Stojí za to vašeho malíře podpořit, aby pokračoval! Stejně jako ve sportu nebo hraní na hudební nástroj se musí každému nejdříve ukázat, jak na to, a pak hlavně cvičit a cvičit. Učený z nebe nespadl a v malování to platí také! Děti potřebují pochopit postupy a vidět hezký výsledek. Radost z výtvoru a pýcha dětského umělce je k nezaplacení! Tvoření dodává také sebedůvěru a zdravé sebevědomí.

Kreslení také aktivuje části mozku, které obvykle nepoužíváme, a tak se zvětšuje jeho kapacita. Také se zlepšuje jemná motorika a trénuje soustředění. Pokud se dítě naučí kreativitě v tvorbě, zvládne v budoucnu řešit i problémy kreativněji, lépe a z více stran.

Na našem Youtube playlistu najdete návody na jednoduché kreslení, které bude děti určitě bavit a díky němuž se naučí kreslit to, co možná ještě nezkusily.

Najdi rozdíly ( k vytištění/interaktivně)

Hledání rozdílů a nesmyslů nejenže podporuje postřeh, soustředění, pomáhá rozvíjet dětskou fantazii a formuje logiku a smysl pro realitu, ale je zároveň jednou z nejoblíbenějších dětských zábav.

zdroj:www.decko.ceskatelevize.cz, www.stock.adobe.com

Zámky a hrady ČR pro děti

Pro rodiny s dětmi jsou na (nejen) státních hradech a zámcích České republiky připraveny speciální prohlídky, hry a zajímavý, interaktivní program. Zde a zde najdete seznam památek a detailní informace o probíhajících a připravovaných akcích. Aktuální informace si vždy ověřte na webu konkrétní památky.

Dokumenty ČT o některých výše uvedených hradech a zámcích:

zdroj:www.npu.cz, www.kudyznudy.cz

Jak zabavit děti doma nebo na cestách?

Zábavné hlavolamy nejenže zaměstnají bystré hlavičky dětí, ale zároveň pomáhají rozvíjet jejich pamět, myšlení a kreativitu.

Pokud se rozhodnete vytvořit obrázkový rébus, křížovku nebo osmisměrku pro děti sami, myslete na to, aby byla jejich složitost úměrná věku dítěte. V případě, že byste zvolili příliš těžké nebo naopak příliš snadné hádanky, mohlo by děti jejich řešení brzy přestat bavit.

Nápady a inspirace na hlavolamy pro děti

K vytištění:


Interaktivní:

Logické úlohy a rébusy

Když děti učí telka! Zahrajte si společně s žáky 4. ročníku bingo, složte ze zápalek dané číslo a podle šifrovací tabulky spočítejte číselnou hodnotu svého jména. Na závěr vás čeká tajuplná slovní úloha. Program ke shlédnutí zde.

zdroje a inspirace: www.edu.ceskatelevize.cz, www.krizovky.org, www.rysava.websnadno.cz

Den dětí aneb Pojdťe si zaskákat

1.červen je v našem kalendáři pevně zakotven jako Mezinárodní den dětí. Tradičně se tento den pořádají různé akce, hry nebo sportovní turnaje, při kterých si děti mohou užít spoustu zábavy. A jelikož pohyb na čerstvém vzduchu přispívá nejen ke zdraví těla, ale i mysli (lépe se nám pak učí a soustředí), přinášíme vám tip na sportovně zábavnou hru, kterou hráli již vaši rodiče a možná i prarodiče. Tak hurá do toho – pojďte si zaskákat!

Školka- skákání přes gumu

Skákací školka je aktivita, při které se můžete zahřát, rozcvičit a poznat, jak na tom jste s koordinací vlastního těla :-). Potřebujete k tomu dva kamarády (nebo dvě židle ;-), skákací gumu (třeba z tepláků :-D) v povoleném stavu o délce asi 3 metrů. Školka má mnoho podob. My vám představíme jednu z nich. Sestavu začínáme na první úrovni – guma je na kotnících a spoluhráči stojí nohama na šířku ramen (jak vidíte ve videu či schematickém obrázku).

Začínající hráč skáče tak dlouho, dokud neudělá chybu (např. když nestojí na gumě, přestože má).
Druhá úroveň sestavy je guma ve výšce lýtek.
Třetí ve výšce kolen.
Sestav může být více.
Má-li hráč sestavu (nebo sestavy) odskákány na všech třech úrovních, vrací se opět na první úroveň, avšak s obměnou. Ta může spočívat v tom, že spoluhráči dají chodidla úplně k sobě nebo naopak mnohem více do široka. Při této obměně je však potřeba, aby šli spoluhráči k sobě blíž, protože při skákání se guma může nepříjemně zařezávat do noh. Kdyby vás skákání bavilo, kreativitě se určitě meze nekladou a můžete si vymyslet sestavu vlastní. Anebo se můžete inspirovat na internetu, kde různá schémata skákacích sestav také najdete.

Návod k vytištění máte zde ke stažení.

zdroj: https://www.doris.cz

Předložky – interaktivní procvičování

Předložky nám pomáhají určit kde něco je nebo kam něco směřuje. Předložky jsou neslabičná nebo slabičná slova např.: v, ve, k, ke, s, se, z, ze, bez, na, do, po, od, za, pod, nad, přes, mezi, vedle, kromě, okolo. Jednoslabičné a neslabičné předložky vyslovujeme dohromady se slovy, ke kterým patří. Píšeme je však odděleně.

Vyzkoušejte si interaktivní cvičení s předložkami, naučte se zábavné dechové cvičení a nechte se inspirovat popisovací hrou pro domácí procvičování předložek:

zdroje:www.rysava.websnadno.cz, www.edu.ceskatelevize.cz, www.onlinecviceni.cz

Poznáš jarní květiny?

Jaro je tu a příroda se pomalu probouzí ze zimního spánku. Postupně rozkvétají první poslové jara – sněženky, bledule, pampelišky…Kolik z nich dokážeš určit?

Naše tradice:Velikonoce

Velikonoční svátky jsou nejdůležitejším křesťanským svátkem, a v tomto období se stále dodržuje mnoho lidových tradic a zvyků.

Tradice svěcení kočiček

Větvičky jívy (kočičky) se světí na Květnou neděli. Posvěcené kočičky se pak uchovávají po celý rok. Zapichovaly se i na okraj pole, aby chránily úrodu, nebo se dávaly do sklepa, aby ochraňovaly zásoby.

Řehtačky

Řehtačky mají svým zvukem nahrazovat zvony , které naposledy zní při mši na Zelený čtvrtek a znovu se rozeznívají až na Bílou sobotu.

Vysévání obilí

Vysévání obilí symbolizuje začátek jara a tím i zemědělských prací. V současnosti se ale vysévá už před Velikonocemi spíš tráva nebo případně nějaké obilí do nízké misky s hlínou, vzklíčené se pak zdobí kraslicemi.

Mazanec

Mazanec pečený ze sladkého kynutého těsta, symbolizuje slunce a patří mezi nejstarší české obřadní pečivo. Pečení mazance probíhá na Bílou sobotu.

Beránek

Velikonoční beránek je tradičním pečivem. Jako symbol má beránek původ už v dávných pohanských dobách a svůj význam má u křesťanů i u židů. V dobách starověku i středověku byl beran obřadním jídlem, ale protože jeho maso bylo drahé, jedlo se pečivo ve tvaru beránka a tento zvyk přežil až do dnešní doby.

Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční)

Velikonoční neděle, v křesťanské tradici největší slavnost církevního roku. Jde o pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po prvním úplňku po 21. březnu.

Pomlázka

Pomlázka, vyrobená z mladých vrbových proutků má dívkám a ženám symbolickým „vyšleháním“ předat mládí a sílu. Při šlehání se obvykle recitují nebo zpívají koledy. Počet stuh na pomlázce označuje, kolik dívek a žen pomlázka během koledy „pomladila“. Na koledu chodí koledníci (chlapci a muži) o Velikonočním pondělí.

Velikonoční kraslice

Vajíčko, (barvené nebo malované) se dává jako odměna koledníkům za omlazení a znamená symbol života a vzkříšení. Slouží také jako velikonoční výzdoba domácností (kraslice). Je, spolu s pomlázkou, jedním z hlavních symbolů Velikonoc.

Polévání vodou

V některých krajích muži ženy místo vyšlehání polévají studenou vodou, jinde zase dívky a ženy v úterý ráno po Velikonočním pondělí polévají chlapce a muže. Někdy se místo vody používá parfém.

Vodou se polévají i hospodářská zvířata, protože podle pověr je polití omlazuje a dodává jim sílu.