Den dětí se slaví každoročně 1. června a je to den, který připomíná důležitost dětí ve společnosti. Jeho cílem je upozornit na práva dětí, na jejich potřeby, bezpečí a pohodu. První Mezinárodní den dětí byl vyhlášen v roce 1950 jako reakce na utrpení dětí během 2. světové války. Od té doby se tento den slaví v mnoha zemích světa a stal se příležitostí, kdy se dětem věnuje více pozornosti a radosti.
Slavit Den dětí má smysl nejen proto, abychom dětem udělali radost, ale také proto, že si tím připomínáme, jak důležité je chránit jejich práva a vytvářet jim bezpečné prostředí pro růst a rozvoj. Jedním z krásných způsobů, jak Den dětí oslavit, je jít si s nimi hrát ven.
Hraní venku je pro děti velmi důležité. Podporuje jejich fyzické zdraví, protože pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitu, zlepšuje kondici a přirozeně rozvíjí motoriku. Kromě toho venkovní hry rozvíjejí sociální dovednosti – děti se učí spolupracovat, dodržovat pravidla, komunikovat a řešit spory. Přírodní prostředí navíc stimuluje jejich fantazii a tvořivost mnohem víc než uzavřený prostor.
Připravili jsme si pro Vás pár tipů na skvělé hry, které zabaví všechny děti. Pro mnohé dospěláky je to vlastně tak trochu návrat do dětství a to je na tom to krásné.
Skládání kamínků do tvaru mandal

Projděte se po lese nebo okolí a mějte oči otevřené. Nasbírejte hrstičky kamínků společně s dětmi a pomozte jim sestavit mandalu. Začít můžete kruhem a děti mohou postupně kamínky přidávat nebo prvním kamínkem ve středu. Děti se mohou v přidávání střídat popořadě, kdy je naučíme trpělivosti a zvážením, kam kamínek přesně dát. Je to krásný vstup do světa geometrie.
Venkovní křídy

Zmalujte pořádně chodníky, ať je venku veselo! Nechte dětem propuknout jejich vlastní fantazii nebo jim dejte zadání, co by mohli na chodník nakreslit. Malovat se dá téměř všude, jak ve městě, tak u babičky na prázdninách. Déšť Vám pak tabuli smyje a děti mohou začít nanovo.
Skákací panák

Panák má devět očíslovaných políček, některé jsou jednoduché, jiné dvojité. Každý hráč má malý předmět (např. kamínek), kterému se říká „panáček“ nebo „hopík“. Hráč hodí panáčka na první políčko (číslo 1). Musí dopadnout přesně do políčka a nesmí se dotknout čar. Hráč skáče po jedné noze přes jednotlivá políčka (dvojitá políčka se skáčou s nohama rozkročenýma, každá noha v jiném políčku). Vynechá políčko, na kterém leží panáček. Na konci panáka se hráč otočí a skáče zpět. Když se dostane k políčku před tím, kde leží panáček, skloní se na jedné noze, zvedne ho a doskáče zpět. ak hází na políčko 2, 3 atd., dokud neprojde všechna čísla.
Pokud hráč:
- netrefí panáčka do správného políčka,
- šlápne na čáru,
- šlápne do špatného políčka,
- ztratí rovnováhu nebo upadne,
hra končí a pokračuje další hráč. Když přijde opět řada na prvního hráče, pokračuje od čísla, kde naposledy neuspěl.
Cukr, káva, limonáda…

Co ke hře budete potřebovat? Pouze dostatek prostoru kolem Vás a minimálně 3 hráče.
Jeden z nich bude sloužit jako vyvolávač, otočí se zády ke zbytku a odříkává: „Cukr – káva – limonáda – čaj – rum – bum!“ Ve chvíli, kdy se tak děje, se za jeho zády snaží protihráči dostat co možná nejblíže k němu. Jakmile odříkávat přestane a otočí se, všichni musí zůstat bez hnutí stát a zmrznout. Kdo se pohne, musí jít zpět na startovní čáru. Vyhrává ten, kdo se k vyvolávači dostane jako první.
Schovávaná

Je jedna z nejpopulárnějších dětských her, která se hraje po celém světě. Jedno z dětí počítá nahlas do 10ti (pravidla se určí většinou předem), mezi tím se ostatní děti poschovávají a pikající poté zvolá: “ Před pikolou, za pikolou, nikdo nesmí stát nebo nebudu hrát…už jdu!!! “ a vydá se hledat schované. Pokud někoho najde, musí se co nejrychleji dostat k pikole a dítě, které objevil, zapikat: „10, 20, Maruška!!!“ a zakřičet jméno nalezeného dítka. Pokud ten bude rychlejší, vyhrál.
Šipkovaná

Trochu více přípravy vyžaduje šipkovaná. Smysl hry spočívá v tom, že pro děti sestavíte zábavnou trasu s různými úkoly. Mezi jednotlivými stanovišti se děti pohybují podle vyznačených šipek. Po splnění posledního úkolu připravte pro děti malé překvapení, například v podobě drobné sladkosti nebo skrytého pokladu.
Počítaná

Chcete s dítětem nenásilně procvičit základní počítání a také odhad? Vyzkoušejte počítanou. Hra je velmi jednoduchá a můžete ji bez problémů upravit podle aktuálního prostředí.
Na procházce vyberete určitý objekt, například strom, lavičku či sloup. Děti mají za úkol tipnout, kolik kroků musí k danému objektu urazit. Všichni řeknou svůj tip nahlas a poté začíná krokování. Bod si připíše hráč, který byl se svým odhadem nejblíže. Zároveň může vybrat další objekt.
Čáp ztratil čepičku

Hra spíše pro menší děti. Je vhodná k procvičování barev, ale svůj postřeh a rychlost během ní prověří i školáci. Jeden z hráčů začne jako vypravěč. Pronese větu: „Čáp ztratil čepičku, jakou měla barvičku?“ Následně doplní libovolnou barvuk, třeba červenou. Ostatní hráči se musí co nejrychleji dotknout něčeho s touto barvou. Kdo se předmětu s danou barvou dotkne jako poslední, přebírá na další kolo roli vypravěče.
Skákání přes gumu

Skákací školka je aktivita, při které se můžete zahřát, rozcvičit a poznat, jak na tom jste s koordinací vlastního těla :-). Potřebujete k tomu dva kamarády (nebo dvě židle ;-), skákací gumu (třeba z tepláků :-D) v povoleném stavu o délce asi 3 metrů. Školka má mnoho podob. My vám představíme jednu z nich. Sestavu začínáme na první úrovni – guma je na kotnících a spoluhráči stojí nohama na šířku ramen (jak vidíte ve videu či schematickém obrázku).

Začínající hráč skáče tak dlouho, dokud neudělá chybu (např. když nestojí na gumě, přestože má).
Druhá úroveň sestavy je guma ve výšce lýtek.
Třetí ve výšce kolen.
Sestav může být více.
Má-li hráč sestavu (nebo sestavy) odskákány na všech třech úrovních, vrací se opět na první úroveň, avšak s obměnou. Ta může spočívat v tom, že spoluhráči dají chodidla úplně k sobě nebo naopak mnohem více do široka. Při této obměně je však potřeba, aby šli spoluhráči k sobě blíž, protože při skákání se guma může nepříjemně zařezávat do noh. Kdyby vás skákání bavilo, kreativitě se určitě meze nekladou a můžete si vymyslet sestavu vlastní. Anebo se můžete inspirovat na internetu, kde různá schémata skákacích sestav také najdete.
Návod k vytištění máte zde ke stažení.
Zdroj: www.doris.cz, www.samostatne-dite.cz, www.sportisimo.cz