POZNÁVÁME SOUHLÁSKY

Ke komunikaci s ostatními potřebujeme věty, k jejichž tvorbě jsou nutná slova. Větu ani slovo bychom ovšem neměli šanci složit bez ještě základnější jednotky, a to písmene, případně hlásky. Hlásky jsou v češtině velmi důležité, odvíjí se od nich hned několik pravopisných pravidel. A jakmile je něco důležité, jsme zvyklí to roztřídit do podskupin. Asi nejzákladnějším dělením hlásek je dělení na samohlásky a souhlásky. V tomto článku se budeme věnovat souhláskám.

Pro začátek je třeba si uvědomit, že hláska není totéž co písmeno. Mluvíme-li o písmenu, máme na mysli grafickou podobu, tedy to, co píšeme a čteme. Hláskou pak máme na mysli zvuk lidské řeči, tedy to, co z nás vyjde, když promluvíme.

Souhlásek je podstatně vyšší počet než samohlásek. Čeština má 26 souhlásek: 

b, c, č, d, ď, f, g, h, j, k, l, m, n, ň, p, r, ř, s, š, t, ť, v, z, ž, ch, dž. a od samohlásek se mimo jiné liší i tím, že je při jejich tvorbě potřeba zapojit větší množství mluvidel – je třeba semknout a rozpojit rty, opřít jazyk o patro apod. Dělí se podle různých kritérií do několika skupin. Z pravopisného hlediska je nejzákladnější dělení na:

  1. Tvrdé souhlásky – hchkrdtn.
  2. Měkké souhlásky – žšcčřjďťň.
  3. Obojetné souhlásky – bflmpsvz.

Dle účasti hlasivek na výslovnosti dělíme souhlásky na:

  1. Znělé – b, v, d, ď, z, ž, g, h, dž.
  2. Neznělé – p, f, t, ť, s, š, č, k, ch.

Tvrdé souhlásky – hchkrdtn.

Po těchto souhláskách se vždy píše y. Tady je důležité připomenout si rozdíl mezi písmenem a souhláskou. V grafické podobě se po písmenech dt nebo n může objevit i (divočina, ticho, nikdo), v takovém případě je ovšem čteme měkce – nejedná se tedy o tvrdé hlásky dt, a n, ale o měkké hlásky ďť, a ň.

Měkké souhlásky – žšcčřjďťň.

Známkou měkké souhlásky je to, že se po ní vždy píše i. Tady není dokonce možné ani to, aby se v grafické podobě po písmenu s háčkem objevilo y. Zajímavé je to, že ďť a ň se před samouhláskou obvykle píší bez háčku – změkčí je už samotná přítomnost i, případně ě.

Příklad:

divák, dílna, děsný × NE: ďivák, ďílna, ďěsný
tílko, titěrný, těsný × NE: ťílko, ťitěrný, ťěsný
niva, nípat, někdo × NE: ňiva, ňípat, ňěkdo

Obojetné souhlásky – b, f, l, m, p, s, v, z

Jak už samotný název napovídá, po obojetných souhláskách se může psát jak i, tak y. Není to však nahodile, podle nálady, závisí to na pravidlech. Existují vyjmenovaná slova, v nichž se po těchto hláskách píše y, ve slovech ostatních se poté píše i.

Vzhledem k tomu, že zde není měkká či tvrdá výslovnost (y a i tedy neovlivňují ani výslovnost předcházející hlásky), nelze to odůvodnit jinak a je nutné se tato slova doopravdy naučit.

PROCVIČUJEME SOUHLÁSKY

Tvrdé a měkké souhlásky – VIDEO

Zdroj: www.pravopisne.cz, www.skolakov.eu, www.edu.ceskatelevize.cz