TRADIČNÍ VÁNOČNÍ VRKOČ, POLAZ A VIZOVICKÉ PEČIVO

Zastavte se trochu v předvánočním shonu a vyrobte si společně s dětmi něco hezkého. Nepotřebujete k tomu nic nákladného. I naši předkové využívali k pečení cukroví nebo výrobě dekorací to, co měli doma. Zkuste si upéct krásný vrkoč, ti trpělivější mohou vyrobit i ozdobný polaz, případně ozdoby nebo malé dárečky z vizovického těsta.

Co je to STAROČESKÝ VRKOČ?

Práce našich žáků – 3. třída.

Vrkoč dostávaly děti k Mikuláši, býval častým doprovodem slavností našich předků, například jako odměna pro nejlepší přadlenu na slavnosti k zakončení přástek. V některých krajích děvčata pekla a zdobila vrkoč pro svého tanečníka na masopustní zábavu. A vy si ho můžete vyrobit i na Vánoce jako krásnou dekoraci, nebo ho někomu dát jako dárek.

Jak vrkoč vyrobit?

Základem vrkoče je věneček ze tří copů upečený z jemného kynutého těsta, z jakého se peče vánočka. Co budete potřebovat na 1 vrkoč:

  • těsto na vánočku
  • žloutek na potření
  • hrst loupaných krájených mandlí na posypání
  • asi 4 dlouhé špejle a asi 10 přepůlených špejlí
  • oblíbené sušené ovoce (meruňky, švestky, jablečné křížaly, brusinky, rozinky)
  • 1 menší čerstvé jablko
  • látkovou mašličku

Postup:

  1. Připravte těsto na vánočku a nechte ho vykynout. Návod najdete zde.
  2. Vykynuté těsto rozdělte na tři díly, umotejte z každého z nich dlouhého „hada“ a upleťte klasický jednoduchý cop. Ten pak smotejte do kulatého věnečku, celý jej potřete rozšlehaným žloutkem, posypejte nasekanými mandlemi a ještě jednou zlehka potřete zbývajícím žloutkem.
  3. Nechte připravený vrkoč ještě 20 minut dokynout na plechu v pokojové teplotě a předehřejte si troubu na 160 °C. Pak vrkoč dejte do trouby a pečte asi 50 minut – ke konci kontrolujte, nejlépe špejlí, jestli už je hotový (po zapíchnutí musí vyjít suchá).
  4. Zatímco se vrkoč peče, připravte si ozdoby. Na špejle napíchejte směs drobnějšího sušeného ovoce – bude to bavit i děti, množství a rozložení ovoce záleží na vás. Takto nazdobené kratší špejle napíchejte seshora do jablka, do spodní části jablka pak ty dlouhé (počet špejlí můžete upravit, aby vše dobře drželo).
  5. Upečený základ vrkoče nechte nejprve vychladnout, pak ho doplňte „stříškou“ z nazdobeného jablka a dotvořte celé dílo třeba ještě mašličkou. Věneček můžete ozdobit třeba perníčky, větvičkou z jehličí… Zkrátka vánoční paráda a dárek v jednom!

Co je to POLAZ?

Práce našich žáků – 3. třída.

Tuto ozdobu Vánoc si můžete o zimním slunovratu zavěsit ke stropu nad stůl. Polaz představuje slunce, symbolizuje přání hojnosti, zdraví a připomíná oslavu starého pohanského svátku. Zvláštní jméno polaz vzniklo ze slovanského slova polazník – koledník, polazit – chodit po koledě. Zavěšený polaz představuje zářivé a životodárné slunce, které opět začne od 21. prosince, kdy je zimní slunovrat, nabývat na síle. Dny se začnou prodlužovat a noci zkracovat. Je symbolem života, naděje a světla, které se opět navrací do domovů.

Polaz připomíná dárek, který dostávaly děti k Mikuláši – ježka, tedy kulaté jablíčko, do kterého se napíchaly zelené větvičky, špejle se sušeným ovocem, nabobtnalým hráškem a ořechy. Možná taky tímto způsobem vyrábíte vánoční svícínky. Do jablka zapícháte párátka s rozinkami a křížalami a dozdobíte je smrkovými větvičkami. A možná ani netušíte, že pak na stole máte symbol slunce a plodnosti.

Jak Polaz vytvořit?

Kulatým základem polazu bývalo jablko, brambora nebo těsto. Můžete využít i pomeranč, grep, mechovou nebo polystyrenovou kouli, kterou potáhnete látkou. Nejprve si udělejte dírku skrz kouli. Protáhněte jí provázek a na spodní části ho zakončete korálkem nebo mašlí. Na horní části nechte očko na zavěšení. Špejle si nastřihejte na půlky a navlékejte na ně dekorace. Jaké použijete, záleží na vás. Třeba sušenou kůru z pomerančů či mandarinek, kterou jste si ještě čerstvou vykrájeli malými vykrajovátky. Na ozdobu použijte i kousky látek, sušené ovoce, oříšky nebo popcorn. Ozdobené špejle pak zapíchejte do základu jako paprsky a polaz zavěste ideálně nad stůl. Polaz vyžaduje trochu trpělivosti. Zapojte do jeho přípravy i děti a při výrobě si můžete povídat o tradicích. 

Inspirace na výrobu vánočního polazu – video

Historie VIZOVICKÉHO TĚSTA

Práce našich žáků – 3. třída.

Jak už sám název napovídá, jedná se o pečivo, které pochází z malého městečka Vizovice nedaleko Zlína. Tam v polovině minulého století působili pekaři Lutonští, kteří jezdili po jarmarcích prodávat perníky. Jejich syn, který se narodil v roce 1879 a byl rovněž pekařem, začal v době svého mládí – tedy někdy na přelomu – péci figurky z nekynutého těsta, kterému se později začalo říkat „vizovické pečivo“. Na poutích i jarmarcích mělo velký úspěch, zvířátka i drobné figurky kupovali především chudší lidé jako hračky pro děti a později jako ozdůbky na vánoční stromek. Těsto se dělalo z té nejhorší mouky, která zbyla v pytlích nebo půdě, nebo» ta měla nejvíce lepku. Je třeba vypracovat velmi tuhé těsto, ze kterého se potom dobře tvaruje.

Jak vyrobit vizovické těsto:

Na přípravu vizovických figurek budete potřebovat jen 500 g hladké mouky, 2 dcl vody a vejce na pomazání. Mouku s vodou velmi pečlivě zapracujte (nejméně půl hodiny). Zpracované těsto dáme do vlhkého hadříku a necháme šest hodin „odpočinout“ v chladnu. Je-li těsto hladké a jemné, je připraveno pro vaši kreativitu. Pokud není dobře zapracované, bude se špatně tvarovat.

Výchozím typem je váleček, k němuž se postupně přidávají další kousky těsta na křidélka, nožičky, ozdobné růžičky apod. V místech spojení se musí těsto navlhčit. Figurky se dotvářejí nožíkem a nůžkami (nastřihuje se srst a peří). Oči se vytvoří pomocí malých kulatých semínek. Hotové figurky se nechají hodinu zasychat a poté se potírají rozšlehaným vejcem. Pečou se v mírně zahřáté troubě a v závěru se teplota zvýší, aby se docílilo zlatavého nádechu. Mezi základní tvary patří ryba, rak, mlok, žába, slepička, kuřátko, ježek, veverka, ovečka, koza, miminko v peřince apod. Pokud do těsta před pečením zapícháte hřebíček, bude vám pak domov krásně vonět a příjemná vánoční atmosféra jistě každého potěší.

Zdroje: www.magazin.recepty.cz, www.recepty.cz, www.vizovickepecivo.cz, www.edu.ceskatelevize.cz, www.primanapady.cz, www.youtube.cz