Pečení vánočního cukroví je pro děti fantastickou příležitostí, jak se zábavnou formou seznámit s novými slovy a pojmy souvisejícími s vařením a pečením. Při společném míchání, válení a zdobení cukroví se děti naučí názvy různých surovin, náčiní a postupů. Kromě toho si procvičí počítání, odměřování a rozlišování barev a tvarů. Při čtení receptu, odměřování surovin a sledování postupů si děti procvičují čtení s porozuměním, logické myšlení a řešení problémů. Navíc se učí plánovat a organizovat svou práci. A co si budeme povídat, společně strávený čas u pečení vánočního cukroví vytváří příjemnou atmosféru a posiluje rodinné vztahy. Děti se cítí užitečné a důležité, když mohou přispět k přípravě vánočních dobrot. Kromě toho se učí radovat z výsledků své práce a sdílet ji s ostatními.
Každé dítě je jiné a je mu bližší jiná činnost spojená s pečením vánočního cukroví. Nebojte se říct dětem o pomoc a podporujte je v jejich kreativitě a vlastním světě tvoření. Vánoce patří dětem a rodině, dopřejte si společné chvíle i za cenu nepořádku. Věřte, že to za to stojí.
OBLÍBENÁ DISCIPLÍNA – PERNÍČKY
Děti milují perníčky. Už od ochutnávání těsta děti vědí, že toto bude ta správná dobrota. Děti, které už se vyznají v číslech, mohou pomoci s odvažováním surovin a hnětením těsta. Perníčkové těsto se zpravidla nechává přes noc odležet v lednici, aby se ingredience spojily dohromady a zároveň aby těsto mělo tu správnou konzistenci. U dětí všech věkových kategorií pak zaručeně oslavíte úspěch s válením těsta a vykrajováním perníčků. Když následně přijde na řadu zdobení, děti se ponoří hluboko do své fantazie a rázem tvoří jeden unikátní zdobený perníček za druhým.
RECEPT NA PERNÍČKYLINECKÉ CUKROVÍ
Vykrajování jde dětem snadno, hravě si poradí i s vnitřním obrázkem u lineckých koleček. Džem na slepování nemusí být vždy podle receptu, zeptejte se dětí, jaká marmeláda by byla podle nich v těchto lahodných sušenkách nejlepší. Správný postup slepování koleček dohromady dětem názorně ukažte a pak už stačí jen doufat, že se ve své křehkosti nebudou kolečka lámat pod rukama a většina jich skončí slepených a připravených, ne rozlámaných a rovnou snědených.
RECEPT NA LINECKÉPRACNY – VŠÍ SILOU DO FORMIČEK
Pracny patří díky své chuťové podobnosti se sušenkami k dětmi oblíbenému cukroví. Jako s každým cukrovím je s nimi značná dávka práce, se kterou nám děti snadno pomohou. Vymazání formiček máslem zvládnou hravě a s úsměvem. Nebojí se ani tvoření kuliček a vtlačení těsta do formiček. Opět se nebojte předvést správný postup a následně dopřát dětem vlastní iniciativu v procesu přípravy těsta a jeho vtlačení do forem.
RECEPT NA PRACNYKDY PÉCT JAKÉ DRUHY?
Nejdříve začněte s perníčky, lineckým a dalšími druhy suchého cukroví, které je bez krémů a náplně. Ty potřebují nejdelší dobu pro změknutí. Ideální je začít cca 3 týdny před Štědrým dnem, aby stihly dostatečně provlhnout. Dva týdny před Vánocemi se pusťte do medvědích tlapek, vanilkových rohlíčků, ořechů, cukroví z formiček, nebo druhů z kakaového či kokosového těsta. Zatím ale ještě nic neplňte! Veškeré náplně si nechejte až týden před Štědrým dnem, stejně jako pečení rakviček, laskonek, kokosových pusinek a máslového cukroví. Těsně před Štědrým dnem je čas na rolády či vánočky.
A poslední rada: JAK SKLADOVAT VÁNOČNÍ CUKROVÍ?
SUCHÉ DRUHY: Cukroví, které potřebuje rozležet a zvláčnět, prospěje vzdušná vlhkost. Ideální jsou proto papírové krabice vyložené ubrouskem. Ty jsou vhodné zejména pro skladování perníčků, zázvorek, pracen a již slepeného lineckého cukroví. Perníčky můžete rovněž skladovat i v keramické nádobě. Uschovejte je v chladné a temné místnosti, případně na balkoně. Pozor však na kolísání teplot, to cukroví nesvědčí. Naopak na suché místo a do papírových sáčků patří kokosky a sněhové pusinky.
LINECKÉ A PLNĚNÉ DRUHY: Cukroví, které je náchylnější k vlhkosti a změně teploty, skladujte ideálně v plechových či plastových dózách vystlaných ubrousky. Sušenky, křehké druhy a linecké bez náplně uložte v plechových dózách do chladné a temné místnosti – například chodby, spíže, nebo verandy. Zůstanou tak křupavé. Cukroví plněné máslovým krémem uchovávejte v chladničce v dokonale utěsněných plastových krabičkách, aby nenavlhlo a neabsorbovalo pachy z jiných potravin.
NEPEČENÉ DRUHY: Nepečené cukroví je často citlivější na skladování, protože může obsahovat syrové ingredience, krémy nebo jiné vlhké složky. Uložte je proto do vzduchotěsné nádoby vyložené alobalem. Skladujte je nejlépe v lednici. Nepečené cukroví má obvykle kratší trvanlivost než pečené. Snažte se jej zkonzumovat během několika dní až jednoho týdne s ohledem na použité ingredience. Toto uskladnění je vhodné například pro kuličky ze sušeného ovoce, vosí hnízda, čokoládové lanýže a podobně.
Tip: Pár kapek alkoholu podpoří konzervaci a nepečenému cukroví zajistí delší trvanlivost.
Zdroje: www.apetitonline.cz, www.youtube.com, www.biano.cz, www.bonami.cz