Naše nejnovější články

Papírová skládačka Nebe peklo ráj (Origami)

Origami je přes 1100 let staré japonské umění tvorby z papíru, které postupně během let převzaly i další kultury.

Skládačka Nebe peklo ráj byla jednou z oblíbených her našeho dětství, které jsme dokázali hrát dlouhé hodiny. Určitě zaujme i vaše děti, které z ní budou nadšené, a ty starší si ji bez problému vyrobí i samy.

Podrobný návod na výrobu najdete zde:

Podzimní hrátky – inspirace k domácímu procvičování slovní zásoby

1. Toto pexeso si můžete zahrát online nebo si jej stáhnout a vytisknout.

2. Prezentace věnovaná podzimu ukazuje přírodní děje probíhající v tomto ročním období a seznamuje s jednotlivými podzimními měsíci.

3. Procvičování učiva o větách oznamovacích a tázacích v pracovním listu s tematikou podzimu. Způsob zadání úkolů podporuje čtení s porozuměním, pracovní list rozvíjí sebehodnocení studentů.

Autor: Petra Jindrová / materiál publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA

4. Co tě napadne, když se řekne podzim? Proč se listy barví a jak si barvy vybírají? Dají se barvy podzimu využít k nějakým hrám? Razítko z listu?

5. Pořad seznamuje děti s podzimními plody. Jsou v něm ukázány plody jako šípky, hloh, pámelník nebo kaštany. Informuje, které plody jsou jedlé a užitečné, a které naopak slouží jen zvířatům. Jsou ukázány i výrobky z těchto plodů, například zvířátka a korále.

Tradiční symboly českého státu: Svatováclavská koruna

Svatováclavská koruna je nejstarší a nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů. Byla zhotovena na přání Karla IV., který ji následně zasvětil patronovi české země, svatému Václavovi. Koruna je společně s korunovačními klenoty uložena v Korunní komoře chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Pokud si klenoty chceme prohlédnout dnes, musí se jednat o významné příležitosti a souhlas s jejich vystavením musí udělit prezident republiky.

K vyzvednutí korunovačních klenotů je zapotřebí sedmi klíčů. Držitelé těchto klíčů jsou přesně určeni. Jsou jimi: prezident republiky, předseda vlády České republiky, arcibiskup pražský, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy. Všichni jmenovaní musí být u vyzvednutí klenotů přítomni.

Ukázka vyjmutí korunovačních klenotů z Korunní komory:

Ukázky drahokamů zdobících Svatováclavskou korunu:

Vytvořte si svoji vlastní královskou korunu za pomoci přiložené šablony:

foto Svatováclavská koruna: Autor: K. Pacovsky – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48911060

zdroj:www.praguecitiline.cz

Užitečné online odkazy pro procvičování češtiny pro děti a žáky s OMJ

Cvičení online a ke stažení https://app.ceskylevouzadni.cz – online procvičování běžných komunikačních témat https://umimeto.org – online procvičování z různých předmětů https://umimecesky.cz – interaktivní procvičování češtiny https://www.vcelka.cz/cestina-pro-cizince – osobní trenér (aplikace pro rozvoj slovní zásoby a podpory čtení) http://cestinasmanasky.cz -aplikace zaměřená na výuku pravopisu https://www.skolasnadhledem.cz-online procvičování z různých předmětů https://www.napadyproanicku.cz/pracovni-listy-a-sablony/pracovni-listy – pracovní listy pro předškoláky a školáky …

Číst víceUžitečné online odkazy pro procvičování češtiny pro děti a žáky s OMJ

Jak naučit správně držet tužku

Možná si říkáte, že na držení tužky není nic složitého. Opak je ovšem pravdou. Vašeho potomka byste měli vést k tomu, aby tužku nejen držel, ale aby ji držel správně. S nácvikem správného držení je vhodné začít, jakmile dítě dá najevo svůj zájem o malování. Špatný úchop může vést k rychlému unavení ruky a bolesti, …

Číst víceJak naučit správně držet tužku

Jak se kreslí…

Myslíte, že na malování musíme mít talent? Z praxe je dokázáno, že děti, které hezky kreslí, se prostě oblíbené aktivitě věnují často. To znamená, že hlavně trénují a svou dovednost rozvíjí. Děti, kterým nešlo tvoření podle představ jejich nebo rodičů, s kreativní tvorbou celkem rychle přestanou. Stojí za to vašeho malíře podpořit, aby pokračoval! Stejně jako ve sportu nebo hraní na hudební nástroj se musí každému nejdříve ukázat, jak na to, a pak hlavně cvičit a cvičit. Učený z nebe nespadl a v malování to platí také! Děti potřebují pochopit postupy a vidět hezký výsledek. Radost z výtvoru a pýcha dětského umělce je k nezaplacení! Tvoření dodává také sebedůvěru a zdravé sebevědomí.

Kreslení také aktivuje části mozku, které obvykle nepoužíváme, a tak se zvětšuje jeho kapacita. Také se zlepšuje jemná motorika a trénuje soustředění. Pokud se dítě naučí kreativitě v tvorbě, zvládne v budoucnu řešit i problémy kreativněji, lépe a z více stran.

Na našem Youtube playlistu najdete návody na jednoduché kreslení, které bude děti určitě bavit a díky němuž se naučí kreslit to, co možná ještě nezkusily.

Najdi rozdíly ( k vytištění/interaktivně)

Hledání rozdílů a nesmyslů nejenže podporuje postřeh, soustředění, pomáhá rozvíjet dětskou fantazii a formuje logiku a smysl pro realitu, ale je zároveň jednou z nejoblíbenějších dětských zábav.

zdroj:www.decko.ceskatelevize.cz, www.stock.adobe.com

Zámky a hrady ČR pro děti

Pro rodiny s dětmi jsou na (nejen) státních hradech a zámcích České republiky připraveny speciální prohlídky, hry a zajímavý, interaktivní program. Zde a zde najdete seznam památek a detailní informace o probíhajících a připravovaných akcích. Aktuální informace si vždy ověřte na webu konkrétní památky.

Dokumenty ČT o některých výše uvedených hradech a zámcích:

zdroj:www.npu.cz, www.kudyznudy.cz

Jak zabavit děti doma nebo na cestách?

Zábavné hlavolamy nejenže zaměstnají bystré hlavičky dětí, ale zároveň pomáhají rozvíjet jejich pamět, myšlení a kreativitu.

Pokud se rozhodnete vytvořit obrázkový rébus, křížovku nebo osmisměrku pro děti sami, myslete na to, aby byla jejich složitost úměrná věku dítěte. V případě, že byste zvolili příliš těžké nebo naopak příliš snadné hádanky, mohlo by děti jejich řešení brzy přestat bavit.

Nápady a inspirace na hlavolamy pro děti

K vytištění:


Interaktivní:

Logické úlohy a rébusy

Když děti učí telka! Zahrajte si společně s žáky 4. ročníku bingo, složte ze zápalek dané číslo a podle šifrovací tabulky spočítejte číselnou hodnotu svého jména. Na závěr vás čeká tajuplná slovní úloha. Program ke shlédnutí zde.

zdroje a inspirace: www.edu.ceskatelevize.cz, www.krizovky.org, www.rysava.websnadno.cz