Možná si říkáte, že na držení tužky není nic složitého. Opak je ovšem pravdou. Vašeho potomka byste měli vést k tomu, aby tužku nejen držel, ale aby ji držel správně. S nácvikem správného držení je vhodné začít, jakmile dítě dá najevo svůj zájem o malování. Špatný úchop může vést k rychlému unavení ruky a bolesti, což vyústí v nezájem o psaní i kreslení. Jak tedy naučit děti správně držet tužku?
Kdy je nejlepší doba zahájit trénink?
Na správný úchop tužky nebo pastelky začněte dbát v momentě, kdy váš prcek začne projevovat zájem o kreslení pastelkami nebo tužkou. V této době začínají děti zjišťovat, že dokážou spojit paleček s ukazováčkem, a díky tomu v ruce udržet psací potřeby. Spojení palce s ukazováčkem se nazývá špetka. Ostatně, špetkový úchop je termín pro správné držení psacích potřeb. Jakmile zpozorujete, že dítě začíná kreslit, pořiďte mu vhodné náčiní pro psaní a kreslení, které bude podporovat správné držení tužky. Správný úchop tužky, pastelek a obecně psacích potřeb by váš potomek měl umět již před nástupem do 1. třídy.
Co všechno správný úchop tužky ovlivňuje?
Správné držení tužky či pera se podepíše na kvalitě, čitelnosti, rychlosti a úhlednosti písma. Kromě toho ovlivňuje i koncentraci, pozornost, myšlení a obecně uvolnění celého těla včetně mluvidel a řeči. Proto by rodiče správné držení psacího náčiní neměli podceňovat.
Práce s dítětem, které o kreslení nejeví zájem
Pokud má váš potomek ke kreslení spíše odmítavý postoj, zkuste mu nabízet činnosti, které budou rozvíjet jeho jemnou motoriku.
Nejlepším způsobem pro rozvíjení jemné motoriky je dítě zapojit do běžných každodenních činností. O které se jedná?
- Vaření,
- pečení,
- skládání prádla,
- věšení prádla,
- spravování věcí,
- oblékání,
- obouvání.
Díky těmto činnostem dochází nejen k trénování jemné motoriky, ale také ke koordinaci oko-ruka. A navíc se vaše dítě bude cítit jako důležitý člen rodiny.
Celý článek si můžete přečíst zde.
Správný úchop psacích potřeb
Správné psaní a především úchop psacích potřeb není tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Jste si opravdu jisti, že vaše dítě drží psací potřeby správně? Zjistěte prostřednictvím následujících obrázků a rad jak opravdu správně psát.

Správné držení – špetkový úchop
Palec drží, prostředníček podpírá a ukazováček je položen lehce shora (lehké položení můžeme motivovat zobáním kuřátek a ukazováčkem na pero lehce poklepeme).
K nácviku je třeba dítě vědomě vést již v mateřské škole a doma (již od chvíle, kdy dítě poprvé bere psací a kreslicí potřeby do ruky a začíná tak s prvním kreslením – obvykle mezi 2. a 4. rokem).

Špatné držení – křečovité držení
Palec i ukazováček drží příliš křečovitě – velký tlak na pero, z toho důvodu se také ukazováček prohýbá.

Špatné držení – hrníčkový úchop
Palec drží, prsteníček podpírá a prostředníček s ukazováčkem jsou položeny shora.

Špatné držení – nízké křečovité držení
Palec i ukazováček drží příliš křečovitě – velký tlak na pero, z toho důvodu se také ukazováček prohýbá, pero je drženo příliš nízko – blízko hrotu.

Špatné držení – špetkový úchop s palcem
Prostředníček podpírá, ukazováček shora, ale palec je příliš vysunutý a ohnutý přes pero.

Špatné držení – protažená hrstička
Prsty jsou oproti správnému držení protaženy, podpírá prsteníček.

Špatné držení – pěstičkový úchop
Palec ohutý přes pero a ostatní prsty jsou sevřeny v pěst.

Špatné držení
Hrot pera nesměřuje k rameni.
Zdroj: www.pexo.cz, www.jak-spravne-psat.cz