NAŠE VLAST – ČESKÁ REPUBLIKA

Česká republika se nachází ve střední Evropě a je vnitrozemským státem bez přístupu k moři. Sousedí se čtyřmi státy – na západě a severozápadě s Německem, na severu s Polskem, na východě se Slovenskem a na jihu s Rakouskem. Rozloha České republiky činí přibližně 78 870 km², což ji řadí mezi středně velké evropské státy.

Země se vyznačuje velmi členitým povrchem. V pohraničních oblastech se rozprostírají pohoří jako Šumava, Krušné hory, Jizerské hory nebo Krkonoše, kde se nachází i nejvyšší hora Česka – Sněžka s nadmořskou výškou 1 603 metrů. Střed země tvoří převážně pahorkatiny a vrchoviny, jako například Českomoravská vrchovina nebo Česká tabule. Východní část Moravy zasahují i Karpaty, konkrétně pohoří Beskydy.

Česká republika leží na hlavním evropském rozvodí a je významnou oblastí pro pramenění řek. Mezi nejvýznamnější řeky patří Vltava, která je nejdelší českou řekou a vlévá se v Praze do Labe. Labe pak pokračuje do Německa, kde ústí do Severního moře. Na východě protéká Moravou stejnojmenná řeka, která odvádí vodu do Dunaje a následně do Černého moře. V zemi se nachází i řada přehradních nádrží, například Lipno, Orlík nebo Slapy.

Podnebí České republiky je mírné a přechodné mezi oceánským a kontinentálním typem. To znamená, že zde najdeme čtyři roční období – jaro, léto, podzim a zimu. Léta bývají teplá, zimy chladné a srážky jsou rovnoměrně rozloženy během celého roku, s mírně vyššími hodnotami v horských oblastech.

Díky své rozmanité krajině a výhodné poloze je Česká republika zajímavým územím nejen z hlediska přírodního, ale i kulturního a historického. Tvoří přirozený most mezi západní a východní Evropou a její poloha v srdci Evropy ji předurčuje k důležitému postavení na kontinentě.

Úředním jazykem České republiky je čeština, která patří do západoslovanské skupiny jazyků. Je velmi blízce příbuzná se slovenštinou, takže si Češi a Slováci i dnes dobře rozumějí, přestože jsou to dva samostatné státy. Český jazyk má bohatou historii a literární tradici, sahající až do středověku – jedním z nejvýznamnějších děl je například dílo Jana Husa nebo později Komenského a Karla Čapka. Čeština používá latinku, tedy latinskou abecedu s diakritickými znaménky, jako jsou čárky a háčky.

Česká republika má přibližně 10,5 milionu obyvatel. Většinu tvoří Češi, ale žijí zde i národnostní menšiny – například Slováci, Romové, Ukrajinci, Poláci, Němci nebo Vietnamci. Největší menšinou jsou v současnosti právě Ukrajinci, zejména v souvislosti s nedávnými konflikty ve východní Evropě. Většina obyvatel žije ve městech, přičemž největším a nejlidnatějším městem je Praha, hlavní město s více než milionem obyvatel. Další velká města jsou Brno, Ostrava, Plzeň a Liberec.

INTERAKTIVNÍ PROCVIČOVÁNÍ

Jak to vypadá, když děti učí telka?

Víte, jak se nazývá země, ve které žijeme? V televizním pořadu UČÍ TELKA si budeme povídat o tom, na jaké části členíme naši zemi, a připomeneme si, jak správně vybarvit českou vlajku. Vydáme se poznat několik pohoří na mapě ČR a přečteme si příběh, který se váže k jedné z našich nejvyšších hor. Neopomeneme se za zvuku Smetanovy Vltavy po jejím proudu podívat až do našeho hlavního města Prahy.

UČÍ TELKA – Naše vlast – video

Poloha České republiky

Obyvatelé České republiky

Kraje České republiky

Kraje a krajská města

Která mapa zobrazuje Českou republiku?

Naše vlast – opakování

Ostatní procvičování s tématem NAŠE VLAST najdete ZDE.

Zdroj: www.edu.ceskatelevize.cz, www.skolakov.eu, www.wordwall.net