DEN DÍKUVZDÁNÍ – AMERIKA

Zatímco pro nás, Středoevropany, je čtvrtý čtvrtek v listopadu docela obyčejný den, Američané se na něj těší a důkladně chystají. Každý čtvrtý čtvrtek v listopadu slaví totiž svůj velký svátek – Den díkůvzdání, svátek připomínající oslavu první úrody, o kterou se dělili Poutníci (první američtí osadníci) a původní obyvatelé Ameriky. V Kanadě se Den Díkuvzdání slaví druhé říjnové pondělí.

Dnes je tento svátek dnem, kdy se scházejí rodiny a přátelé, aby si společně vychutnali sváteční jídlo a vyjádřili vděčnost za vše dobré, co život přináší. Typickým jídlem tohoto svátku je krocan s brusinkovou omáčkou, sladké štouchané brambory, dýňové a pekanové koláče.

Recept na vánočního krocana s medem a bylinkami

Všechny státy USA uznávají Den díkůvzdání jako státní svátek. Lidé nepracují a od brzkého rána připravují nádivku do krocana, který se ten večer podává v 92 % amerických rodin.

Krocani mají v průměru 7 kg a recept na nádivku je pečlivě střeženým tajemstvím, jež se dědí z generace na generaci. Ke krocanovi se podává brusinková omáčka nebo hnědá masová omáčka gravy, batáty, sladká kukuřice a dýňový koláč.

U svátečního stolu se schází celá rodina. Důležitým prvkem je odříkání modlitby před započetím, nebo po ukončení hostiny. Časté jsou charitativní akce, kdy dobrovolníci a různé organizace rozdávají jídlo bezdomovcům.

Z HISTORIE:

Za první americký Den díkůvzdání je obecně považována třídenní slavnost dožínek, která se konala v roce 1621 v kolonii Plymouth (část dnešního státu Massachusetts). Poutníci připluli o rok dříve na lodi Mayflower. Nepřivezli s sebou dostatek potravin a na setí plodin už bylo pozdě. Polovina kolonie během zimy 1620–1621 zemřela. Na jaře místní Indiáni kmene Wampanoag osadníky naučili pěstovat obilí (kukuřici) a další plodiny a pomohli jim osvojit si lov a rybolov. Ukázali také osadníkům, jak vařit brusinky, kukuřici a tykve.

Na podzim roku 1621 sklidili osadníci bohatou úrodu. Pozvali své dobrodince z kmene Wampanoag na hostinu, kde se podávali divocí krocani, kachny, husy, ryby a korýši, obilí, zelenina a sušené ovoce. Náčelník Wampanoagů Massasoit a příslušníci jeho kmene přinesli srnčí.

Dožínky se v Nové Anglii staly pravidelnou událostí. Den díkůvzdání se oslavoval v jednotlivých státech v různých termínech až do roku 1863, kdy prezident Abraham Lincoln prohlásil za národní svátek Díkůvzdání poslední listopadový čtvrtek. V roce 1941 podepsal prezident Franklin Roosevelt zákon, kterým Den díkůvzdání stanovil na čtvrtý (ne vždy poslední) čtvrtek v listopadu.

PRO DĚTI:

Medvídek Pú: Čas svátků

Zdroj: Velvyslanectví USA v ČR, www.chcidoameriky.cz, www.alik.cz