BŘEZEN – MĚSÍC ČTENÁŘŮ

Březen je už od roku 1955 oslavou čtení, vyprávění a knížek. Čtení a poslouchání je totiž aktivitou, která nám pomáhá rozvíjet mnohem víc než slovní zásobu. Taky empatii, schopnosti porozumět druhým, a tím nakonec i sobě samému. Jaké mohou být knihy (například encyklopedie, slabikář) a k čemu je používáme? Co všechno je potřeba k výrobě knížky a jak se jmenují lidé, kteří knihy píšou nebo ilustrují? Jak se s knížkami správně zacházet a kam se knihy ukládají. Co je to knihovna a jaký má význam? Odpovědi na všechny otázky Vám zodpoví Kostičky na ČT1.

Již ve školce se děti začínají učit číst. Objevují svoje okolí a přirozeně projevují zájem o písmenka a symboly. Mezi 5. a 6. rokem života dochází k dokončení řečového vývoje dítěte a dítě získá tzv. fonologické (fonematické) uvědomění, což je schopnost rozeznat jednotlivé hlásky, vybudovat si smysl pro rytmus řeči a rozdělovat slova na slabiky či chápat jednoduché rýmy. Správné fonologické uvědomění je důležitým předpokladem pro čtení. Krátkými jazykovými hrami pro děti můžete podpořit jejich jazykový vývoj. Ukážeme vám jednoduchá cvičení, hry a říkadla pro děti, s jejichž pomocí se vám podaří zábavnou formou vaše dítě přivést ke čtení.

Čtecí hry a aplikace pro děti na prvním stupni

Čtenářská gramotnost a plynulé čtení se musí pravidelně cvičit. Proces učení můžete žákům usnadnit pomocí čtenářských her, které mohou hrát sami nebo v malé skupině. Začněte s jednoduchými hrami, s postupem času a lepšími čtenářskými schopnostmi zvyšujte obtížnost jednotlivých cvičení. Představujeme hry a aplikace pro děti, které jim pomáhají na prvním stupni základních škol naučit se číst hravým způsobem.

Motivace ke čtení: Jak naučit dítě číst?

Zatímco je některé děti snadné pro čtení nadchnout, jiné naopak zápasí s motivací. Protože je častý nácvik čtení pro úspěšné vybudování a upevnění čtenářské dovednosti a také jiných jazykových kompetencí podstatný, je pravidelný trénink čtení pro začínající čtenáře nevyhnutelný. Jak se vám může podařit motivovat vaše dítě ke čtení a jak mohou i „nečtenáři“ pro sebe objevit radost z čtení, vám ukážeme na následujících řádcích.

Čtenářský deník

Přijde vám, že čtenářský deník je záležitostí pouze školních dětí? Kdepak, i školkové děti mohou svůj názor na knihu vyjádřit do čtenářského deníku. Stačí jim poskytnout pastelky, samolepky a dát jim prostor sdělit svůj názor obrázkem. Navíc je to bude bavit a budou připraveni na školní léta, kdy budou muset čtenářský deník psát povinně. Stáhněte si zdarma náš originální Agátin čtenářský deník, ať už vašim dětem neunikne žádná čtenářská vzpomínka. Dáte přednost motivu s Agátkou nebo s Matějem?

3 důvody, proč mít čtenářský deník:

Čtenářský deníček čtenáři připomene, co četl a o čem kniha byla. S čtenářským deníkem si oživí hlavní postavy a děj příběhu. Avšak také celkový dojem z knížky – zda se líbila či nikoliv.
 

Čtenářská gramotnost neboli porozumění textu má velký význam. Bez porozumění čteného textu máme jen poloviční čtenářský zážitek. Doporučujeme si s dětmi o knize povídat, klást jim otázky, protože se často stává, že děti vůbec neporozumí obsahu.

Jak na to? Pokud předčítáte, přečtěte vždy kousek pohádky/příběhu a poté se zeptejte dětí na čtený text – jak ho pochopily. Děti tak lépe porozumí obsahu a mohou i změnit svůj názor na knihu.
 

Čtenářský deník může také sloužit jako inspirace pro kamarády. Pokud se čtenáři kniha líbila, může ji svému kamarádovi doporučit, případně ho nechat nahlédnout do výpisku v čtenářském deníku a třeba jeho příští přečtená kniha bude právě ona doporučená.

Veselá vlastnoručně vyrobená záložka se při čtení vždycky hodí!

Zdroj: www.edu.ceskatelevize.czwww.c-and-a.comwww.youtube.comwww.agatinsvet.cz