Mezinárodní den mateřského jazyka je každoroční celosvětová oslava, která se koná 21. února. Cílem je zvýšit povědomí o jazykové a kulturní rozmanitosti a podpořit mnohojazyčnost. Svátek zavedla v roce 1999 UNESCO jako připomínku, že existuje šest až sedm tisíc jazyků a více než polovina je ohrožena zánikem.
Mateřský jazyk je důležitou součástí identity každého člověka, představuje kulturní dědictví lidstva a je nutno o jeho zachování pečovat. Mateřský jazyk (též rodný jazyk) je prvním jazykem, který se dítě učí a který obecně odpovídá etnolingvistické skupině, se kterou se jedinec kulturně identifikuje; případně je prvním jazykem komunikace. Například dítě portugalského původu si díky svému původu snáze osvojí jazyk, který používají jeho rodiče.
Výraz mateřský jazyk má svůj původ v minulosti, kdy bylo zvykem, že děti vychovávala pouze matka. Tímto se mateřský jazyk stal prvním, který si dítě osvojilo, a přizpůsobilo svůj hlasový aparát tomuto jazykovému systému.
A proč byl vybrán mezinárodním dnem mateřského jazyka právě 21. únor? Na návrh Bangladéše, kdy se v roce 1952 v tento den konala velká studentská demonstrace pro zrovnoprávnění bengálštiny a urdštiny v Dominiu Pákistán (dnešní Pákistán a Bangladéš).
Proč jsou mateřské jazyky důležité?
- Národní identita
Mateřský jazyk je pro nás nejpřirozenější formou komunikace. Ovlivňuje naše myšlení a v neposlední řadě je nesmírně bohatou součástí naší národní identity a kultury země, ze které pocházíme. Je spojen s historií a tradicemi dané země. Umožňuje nám se vzdělávat, zapojit se do společnosti, zaměstnání a veřejného života. - Zachování jazykové rozmanitosti
Zachování kulturní a jazykové různorodosti podporuje respekt a toleranci k druhým. - Klíč k dalším jazykům
Mateřský jazyk je mostem k ovládnutí jiných řečí. Pokud ovládáme mateřský jazyk, jsme schopni se poté naučit i jiné. Krom toho hraje mateřština klíčovou roli v kognitivním vývoji dětí.
Poslechněte si s námi báskničku o češtině
Čeština s Mínou a Týnou pro MŠ
Ostatní díly Čeština s Minou a Týnou najdete zde.
Zdroj: www.slune.cz, www.decko.ceskatelevize.cz, www.edu.ceskatelevize.cz, www.zapojmevsechny.cz