TŘI KRÁLOVÉ

Den Tří králů připadá každoročně na 6. ledna. A teprve tímto dvanáctým dnem od narození Ježíše končí Vánoce, nikoli už na Silvestra a ve spojení se začátkem nového roku. 6. ledna se totiž přišli narozenému Ježíškovi do Betléma poklonit Tři králové z dalekých zemí – Kašpar, Melichar a Baltazar. Tato trojice symbolizuje také Nejsvětější Trojici – Otce, Syna i Ducha Svatého. Byli to mudrcové z Východu, kteří přinesli vzácné dary – myrhu, kadidlo a zlato.

Jméno Melichar je hebrejského původu a znamená „Můj král je světlo“, přinesl myrhu.

Baltazar, jehož babylonské jméno znamená „Ochraňuj můj život, králi“,přinesl kadidlo.

Poslední byl dar, zlato, od Kašpara. Význam tohoto jménaorientálního původu je „Strážce pokladů“. 

Dary Tří králů představují veškerou hmotu světa. Jsou to drahé, vzácné a léčivé dary, které mají mocnou symboliku.

  • Zlato představuje světské bohatství, moc a určité významné postavení, které dokládá, že Ježíš je král.
  • Kadidlo zase označuje duchovní stránku, sílu ducha a dokládá to, že je Ježíš i Bohem.
  • Myrha pak symbolizuje odevzdání a obětování.

Zatímco se většina z nás domnívá, že se jedná o zkratku jmen Tří králů Kašpara, Melichara a Baltazara, není tomu pouze tak a zkratky podle pozdějšího vysvětlení údajně znamenají latinský nápis Kristus ať žehná tomuto domu (Christus mansionem benedicat – dříve se psalo jako první písmenko C, tedy C+M+B).

Je zde ale ještě další chyták! Plus mezi písmenky nejsou plus, ale křížky! A znamenají Nejsvětější Trojici, Otce, Syna i Ducha svatého. To vše souvisí s žehnáním domů posvěcenou křídou, které v tento den probíhá.

Kdo chtěl být zdravý a krásný, měl se vykoupat v řece nebo vypít na lačno sklenici svěcené vody. Ženy se pak měly omývat sněhem.

Hospodyňky pekly obdobu mazance a do těsta vložily jednu minci. Kdo ji našel, stal se králem a měl právo posvětit svěcenou vodou celý dům i stavení včetně polí. Pro každého člena rodiny to byla čest. Ve světě, především v Belgii, Nizozemsku a Francii se dodnes peče tříkrálový koláč či dort. Kromě mince se do něj vkládá nějaká figurka, fazole či mandle pro štěstí.

Další tradice byly založené na věštbách a odhadech. Sloužily k tomu ořechové lodičky se svíčkou, plamen svíčky v okně, lití olova či vosku do svěcené vody nebo zanechání určitých symbolů pod nádobím. Věštilo se tak zdraví, nemoc, dlouhý a šťastný život, pohromy, cestování, vdavky, ale také třeba smrt.

Zatímco většina lidí na Tři krále akorát odzdobuje stromeček, stále najdete místa, kde se drží lidové tradice. Na těchto místech se pořádá tříkrálový průvod, během kterého chodí tři králové, žehnají obydlím a svěcenou křídou píšou na zárubeň dveří K+ M+ B+ s aktuálním rokem. Zpívají se koledy a v kostelech se světí křída a voda. Můžete si nechat posvětit také zlatý přívěsek, aby Vám nosil štěstí.

My tři králové jdeme k vám,

štěstí zdraví vinšujem vám.

Štěstí, zdraví, dlouhá léta,

my jsme k vám přišli z daleka.

Z daleka je cesta naše,

do Betléma mysl naše.

Co ty černej stojíš vzadu,

vystrkuješ na nás bradu.

A já černej vystupuju,

a Nový rok vám vinšuju.

A my taky vystupujem,

a Nový rok vám vinšujem.

Zdroj: www.motherclub.cz, www.snehulacek.cz, www.youtube.com, www.abecedazahrady.dama.cz, www.edu.ceskatelevize.cz, www.prima-receptar.cz, www.maminkoutek.blogspot.com