Advent -zvyky a tradice českých Vánoc

Čtyři týdny před Štědrým dnem začíná advent, pro křesťany a nejen pro ně, období zklidnění a příprav na oslavy Vánoc. Adventní čas rozdělují čtyři neděle – železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Přípravy na Vánoce se postupem věků rozrůstaly o nové rituály a zvyky. Některé jsou spojeny s nejstaršími tradicemi našich předkřesťanských předků, kteří slavili zimní slunovrat, jiné vznikly třeba až v minulém století.

Podívejte se na 12 zvyků a tradic českých Vánoc, které patří mezi ty nejznámější u nás. Dodržujete je všechny?

Vánoční stromek

Ozdobený vánoční stromek, u kterého se rodiny schází a pod kterým nachází na Štědrý den dárky, už patří neodmyslitelně k Vánocům. Bývá to většinou jehličnan – smrk, borovice nebo jedle, který je ověšený ozdobami v různých barvách a vánočním osvětlením. Může být živý nebo umělý.

Jmelí

Dalším rozšířeným zvykem je jmelí. Větvička jmelí patří k vánoční výzdobě, zavěšuje se tak, aby bylo možné pod ním projít nebo se pod ním políbit. Dvojici má polibek pod jmelím přinést lásku po celý další rok. Pokud někomu jmelí věnujete, ochrání ho před nemocemi a do domu přinese štěstí.

Betlém

Betlém je vyobrazení scény narození Ježíše Krista. Uprostřed jsou jesličky, ve kterých leží Ježíšek, kolem něj je Marie s Josefem, osel, vůl, pastýři se stádem ovcí a tři králové. Betlémy dnes mají mnoho podob, jsou v životní velikosti na náměstích nebo malé z papíru, dřeva nebo jiných materiálů umístěné například v domácnostech.

Štědrovečerní večeře

Na Štědrý den – tedy 24. prosince večer – se usedá ke štědrovečerní slavnostní večeři. Tradiční večeře se skládá z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem.

Štědrovečerní večeře má svá pravidla – prostírá se pro jednoho navíc, pro nečekanou návštěvu, od stolu se během večeře nevstává, dokud všichni nedojí. Ten, kdo během večeře vstane, podle pověry příští rok spolu s ostatními u stolu sedět nebude. Po večeři se rozbalují dárky, které jsou pod vánočním stromkem.

Pokračování článku najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vanoce-tradice-zvyky-82605

Jaký je například původ adventního věnce, tradice výroby betlémů, pečení cukroví nebo zdobení vánočních stromků?

Na to se můžete podívat v přiloženém videu:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/212562260400003-advent/

A na kdy vychází advent v roce 2021?

  • 1. adventní neděle – 28. listopadu 2021
  • 2. adventní neděle – 5. prosince 2021
  • 3. adventní neděle – 12. prosince 2021
  • 4. adventní neděle – 19. prosince 2021

zdroje: ceskatelevize.cz, seznam.cz